Transarctica 2011 – męska wyprawa

20 lutego 2011r. | Drukuj

Dwóch śmiałków z Pomorza zmierza pieszo przejść z Grenlandii przez cieśninę Naresa do Kanady. Niezwykle trudnej i niebezpiecznej trasy nie pokonał do tej pory żaden Polak.

fot. R. Król: Transarctica 2009, Norbert Pokorski

Do pieszej wyprawy przez Grenlandię przygotowały się cztery osoby,  które trenowały na skutej lodem plaży w Rowach koło Ustki. Ostatecznie niezwykle trudnego zadania podjęło się tylko dwóch śmiałków: Norbert Pokorski i Michał Bobruk. Uczestników wyprawy czeka około ośmiuset kilometrów pieszej wędrówki. Każdy będzie musiał ciągnąć wypełnione ekwipunkiem sanie ważące prawie 120 k kilogramów. Trudnej i niebezpiecznej trasy nie pokonał do tej pory żaden Polak. Norbert Pokorski uczestniczył już w kilku polarnych wyprawach. Mniej doświadczenia i znacznie więcej obaw przed podróżą ma Michał Bobruk, dla którego to pierwsza taka długa piesza wędrówka w jeden z najzimniejszych zakątków globu. Niskie temperatury czy niedźwiedzie polarne to  niebezpieczeństwa, na które muszą być przygotowani uczestnicy pieszej wyprawy przez Grenlandię do Kanady.

fot. R. Król: Wyprawa na Grenlandię 2009, Norbert Pokorski

– Wyprawę zamierzamy rozpocząć 25 lutego z miejscowości Qaanaaq na Grenlandii. Z Polski wyruszamy w niedzielę – powiedział Norbert Pokorski, który pochodzi z podusteckiej Objazdy. Dla bezpieczeństwa podróżnicy mają telefon satelitarny i tak zwane radioboje, które w razie potrzeby będą wysyłać sygnał sos namierzany przez satelity. W praktyce będą jednak zdani tylko na własne siły, ponieważ najbliższa osada będzie ponad 500 kilometrów od nich. Obaj śmiałkowie przygotowywali się kondycyjnie do wyprawy od kilku miesięcy. Uczestnikom wyprawy musi wystarczyć sił na ponad 40 dni marszu. Swoją pieszą podróż zakończą na początku kwietnia w Kanadzie.

fot. N. Pokorski: Trasa wyprawy Transarctica 2011


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze