fot. Tomasz Keler

Zespół ds. polityki młodzieżowej działający z ramienia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zainicjował po raz pierwszy spotkanie młodych z całego Pomorza, by pomówić o ważnych kwestiach dotyczących działalności na rzecz Kaszub i Pomorza. Dzięki gościnności Pomorańców dyskusje toczyły się przy ognisku w pobliżu kaszubskiej Chëczy w Łączyńskiej Hucie.

fot. Tomasz Keler

Zaczęło się pracowicie – Mateusz Łącki (przédnik Pomorańców), Marcin Szreder (Pomorania), Ewelina Stefańska (Pomorania) i Magdalena Bigus (komisja młodych ZKP) – uwijali się jak mrówki, by w Chëczy i wokół niej były przyjazne warunki do spotkania.

fot. Tomasz Keler

Karolina Keler (komisja młodych ZKP) zadbała o dobré jestkù – chleb ze smalcem, ogórki małosolne, śledziki i zapiekana cebulka w towarzystwie kiełbasy z ogniska okraszały wieczorne rozważania. Przyjechał również wiceprezes ZKP Łukasz Grzędzicki, wspierając młodych swoimi spostrzeżeniami i cennym doświadczeniem. Wspaniałym zaskoczeniem była obecność pana Bronka Cirockiego, który z entuzjazmem i nutą nostalgii wspominał czasy budzenia się do życia kaszubskiej checzy. Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez Michała Kargula, który choć mocno zapracowany, dojechał do Chëczy. Katarzyna Kankowska-Filipiak (Klub Młodych Kaszubów) nadjechała razem z całą ekipą młodych z Cassubii i Òska: Robertem Grothem, Witosławem Pryczkowskim, Dorotą Miszewską i Anetą Myślisz. Paulina Węsierska i Erik Witt reprezentowali studentów etnofilologii kaszubskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Tomasz Keler dokumentował spotkanie fotograficznie.

fot. Tomasz Keler

Tematów rozmów było wiele. Organizatorom przede wszystkim zależało na przedstawieniu przybyłych osób, wymianie informacji dotyczących bieżących działań poszczególnych grup, skonfrontowaniu myśli i pomysłów ze spostrzeżeniami innych osób,  omówieniu planów na przyszłe działania i ustaleniu terminu następnego spotkania.

Bezchmurne, rozgwieżdżone niebo, zapach budzących się do życia pól i łąk, ciepło z ogniska i wspaniała atmosfera sprzyjały rozważaniom do późnych godzin nocnych.

– Dziękując wszystkim za uczestnictwo zespół ds. polityki młodzieżowej zaprasza na następne spotkanie, które ma się odbyć przy okazji wydarzenia inicjowanego przez Pomorańców „Ścinanie kani” w Łączyńskiej Hucie 17 czerwca w sobotę. Zapraszamy gorąco również tych,  którzy z różnych przyczyn nie mogli dotrzeć na spotkanie – Kaszubski Klub Studentów ze Słupska, Kaszubski Klub Studentów „Jutrznia” z Pelplina, uczniów Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego z Brus i wielu innym Młodych – mówi Karolina Keler, komisja młodych ZKP.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują właśnie do Pomorańców za gościnność i pomoc w przygotowaniach. Kłaniają się również w stronę Łukasza Grzędzickiego, Michała Kargula i pana Bronka Cirockiego za wsparcie w wymianie kaszubskich myśli rozproszonych.

Zespół ds. polityki młodzieżowej ZKP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.