Prace kaszubskiego artysty w Kielcach!

03 maja 2017r. | Drukuj

Blisko 100 prac twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, przez najbliższe kilka miesięcy prezentowanych będzie w Muzeum Wsi Kieleckiej Parku Etnograficznym w Tokarni.

Fot. muzeumbytow.pl

„Na granicy światów. Józef Chełmowski– malarstwo i rzeźba” to tytuł wystawy, którą otwarto 21 kwietnia br. w sali XVIII-wiecznego spichlerza ze Złotej Pińczowskiej w Tokarni. Na wystawę składa się blisko 100 prac, które prezentują różnorodność i złożoność artysty pochodzącego z Kaszub. Dużą grupę zbiorów pokazywanych w Tokarni stanowią barwne obrazy i rzeźby wykonane w typowej dla Chełmowskiego formie narracyjnej, wzbogaconej o krótkie teksty, sentencje, napisy.

Wśród prezentowanego dorobku artysty z Brus, znalazły się zarówno prace o tematyce religijnej, tj. liczne anioły, święci, jak również odnoszące się do wydarzeń z historii Polski i świata. Stąd też pokazywane są rzeźby o tak wymownych tytułach jak „Bin Laden”, „Czarnobyl” czy „Gagarin”. Aby oddać klimat otoczenia, w którym przez lata mieszkał i tworzył Józef Chełmowski, uzupełnieniem wystawy jest płótno z nadrukiem przedstawiające jego pracownię i podwórze. Do wystawy dołączony jest również kilkunastostronicowy kolorowy folder promocyjny, w którym można przeczytać o życiu i twórczości Józefa Chełmowskiego, a także obejrzeć fotografie innych prac artysty.

Wystawa w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zbiega się z Rokiem Józefa Chełmowskiego, ogłoszonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i czynna będzie do 15 października br. Jak szacuje się, w nadchodzącym sezonie, powinno zobaczyć ją ok. 100 tys. osób.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze