Akcja „Sadzimy 1000 drzew na minutę” w wykonaniu Nadleśnictwa Warcino

27 kwietnia 2017r. | Drukuj

 „Sadzimy 1000 drzew na minutę” to ogólnopolska akcja Lasów Państwowych, która ma na celu ukazanie, że Polska jest jednym z pionierów wśród państw europejskich jeżeli chodzi o zalesienie terenu. Wczoraj na terenie Nadleśnictwa Warcino przeprowadzono właśnie taką akcję.

Udział w niej wzięli zaproszeni goście, którzy na co dzień współpracują z Nadleśnictwem Warcino, m. in. pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kępice oraz Strażacy.  Buka zwyczajnego sadziła również Burmistrz Kępic Magdalena Gryko. Przez niespełna 3 godziny posadzono 4500 szt. sadzonek buka zwyczajnego, co dało średnio 132 szt. na osobę.  W nagrodę Nadleśniczy obdarował obecnych specjalnym  Certyfikatem.

Fot. Jan Maziejuk

Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Tylko od 1995 r. do 2014 r. powierzchnia lasów wzrosła o 504 tys. ha. To zasługa nadzorowanych przez Ministra Środowiska Lasów Państwowych. Co roku sadzą one ok. 500 mln drzew, czyli 1000 drzew na minutę.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Obecnie rosną one już na obszarze 9,1 mln ha. Do 2050 roku lasy powinny zajmować już ponad 33 proc. powierzchni Polski.

Fot. Jan Maziejuk

Aż 77 % powierzchni lasów w Polsce znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych. Gwarantuje to zachowanie równowagi między potrzebami człowieka i przyrody. Leśnicy dbają o to, aby gospodarka leśna była prowadzona z pożytkiem dla przyrody. Dzięki temu polskie lasy są ostoją wielu gatunków roślin i zwierząt. Ponad 80 % rezerwatów w Polsce znajduje się na terenach Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe są głównym dostawcą drewna w naszym kraju. Ten ekologiczny i odnawialny surowiec służy m. in. do wyrobu mebli, materiałów budowlanych i papieru. Leśnicy dbają o to, aby nigdy go nie zabrakło, pozyskując tylko część przyrastającego drewna. Dzięki temu, że większość lasów znajduje się pod zarządem publicznym, wszyscy mogą korzystać z nich bez większych ograniczeń.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz