24 kwietnia br. w sali nr 211 słupskiego Ratusza odbyła się Konferencja z okazji 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Została zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Europa- Demokracja- Esperanto oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku. Słupsk jest jedynym miastem w Polsce, które rok 2017 ogłosiło rokiem Zamenhofa. Spotkanie poprowadził członek KNH AP Kamil Bierka.
Konferencja odbyła się z okazji ogłoszenia roku 2017 „Rokiem Zamenhofa”. Na wniosek Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia Rada Miasta jednogłośnie ogłosiła rok 2017 „Rokiem Zamenhofa w Słupsku”, co współgra z decyzją UNESCO, która postanowiła upamiętnić na całym świecie dwóch Polaków: Tadeusza Kościuszkę i Ludwika Zamenhofa- twórcę języka esperanto. Wydarzenie to swym patronatem objęli Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń oraz Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski. Ponadto, na korytarzach słupskiego Ratusza, oglądać można wystawę „130 Lat Języka Esperanto”.

W programie ww. Konferencji znalazły się:
- Występ Zespołu SŁONECZKA pod kierownictwem Pani Iwony Sazon ze Szkoły Podstawowej nr 8 im Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku,
- Występ Chóru FANTAZJA pod kierownictwem Pani Lilianny Zdolińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku.
- Wystąpienie Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia,
- Przywitanie gości i podziękowanie sponsorom,
- Wystąpienia zaproszonych gości,
- Przerwa kawowa,
- Dyskusja,
- Wyjście do Parku Waldorffa pod obelisk Ludwika Zamenhofa, w celu złożenia kwiatów pod „głazem” Zamenhofa i uroczystego przecięcia wstęgi posadzonego grabu wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, którego dokonali Senator RP Kazimierz Kleina oraz Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa- Demokracja- Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra,
- Uroczysty obiad w Restauracji Anna de Croy w Słupsku.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in.: Senator RP Kazimierz Kleina, Honorowy Konsul Republiki Peru w Polsce Kajetan Pyrzyński, Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Wicestarosta Rafał Konon, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu Anetta Dropińska- Pawlicka, Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra, prof. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej w Słupsku, nauczyciel II LO w Słupsku i zwolennik nauczania języka esperanto w szkołach Shankar Dasgupta oraz wielu innych znamienitych gości. Nie mógł niestety przybyć były Senator RP Edmund Wittbrodt.
Swoje wystąpienia wygłosili:
- Senator Kazimierz Kleina,
- Honorowy Konsul Peru w Polsce Kajetan Pyrzyński,
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 im Erazma z Rotterdamu w Poznaniu Anetta Dropińska- Pawlicka z tematem „Nauczanie języka esperanto na przykładzie Szkoły Podstawowej nr 7 im Erazma z Rotterdamu w Poznaniu”,
- Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z/s w Słupsku Edward Kozyra z tematem „Esperanto w Polsce i na świecie”. Pan Edward opowiedział także o „Kształtowaniu się Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Języka Esperanto i doprowadzeniu do wpisania języka esperanto na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego”, który miał wygłosić Edmund Wittbrodt.
- Jako ostatni wystąpił członek Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja- Esperanto i ostatni przewodniczący Koła Esperanckiego w Słupsku Henryk Wower z tematem „Historia ruchu esperanckiego w Słupsku”.
Największym zainteresowaniem wśród zgromadzonych sympatyków języka esperanto cieszyło się wystąpienie Pani Anetty Dropińskiej- Pawlickiej z Poznania, która przedstawiła propozycję programu kształcenia językowego dla młodszych uczniów w Szkole Podstawowej nr 7 im. Erazma z Rotterdamu w Poznaniu.

-Język esperanto jest bardzo łatwym językiem- w porównaniu z innymi językami obcymi- uczniowie szybko mogą zdobyć umiejętności komunikacyjne. Język esperanto jest zbudowany w oparciu o jasne reguły gramatyczne i regularne końcówki słowotwórcze. Język Zamenhofa nie zawiera wyjątków.- mówi Anetta Dropińska- Pawlicka.
Zaznaczyć należy, że pomysłodawcą idei wprowadzenia nauczania języka esperanto do Szkoły jest pan Kajetan Pyrzyński- Honorowy Konsul Peru w Polsce, esperantysta.
-Jestem przekonana, że pasja, wiedza i wiara pana Konsula w słuszność idei wprowadzenia języka esperanto do edukacji najmłodszych uczniów- zainspiruje innych do szerzenia pomysłu. Niniejszy projekt jest tego pierwszym (nieśmiałym) przykładem.- dodaje Anetta Dropińska- Pawlicka.
Po wystąpieniach nadeszła pora na kawę i słodki poczęstunek. Następnie przyszedł czas na dyskusję. Cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonych sympatyków języka esperanto, którzy chętnie zadawali pytania i dzielili się własnymi poglądami i przemyśleniami. Dyskusja była na tyle owocna, że trzeba było ją przerwać ze względu na zaplanowane przejście pod obelisk Ludwika Zamenhofa, złożenie kwiatów, a także przecięcie wstęgi przy posadzonym Grabie Zamenhofa. Po zakończeniu tejże uroczystości wszyscy goście udali się na uroczysty obiad do Restauracji Anna de Croy.
Patronem medialnym ww. Konferencji była Gazeta Kaszubska.
