Fot. materiały prasowe

Wszystkich, którzy chcieliby spędzić majówkę w niebanalny sposób: poobcować z historią i przyrodą, spróbować tradycyjnych smaków, wziąć udział w kiermaszu rękodzieła i posłuchać muzyki folkowej, serdecznie zapraszamy do Kluk. W dniach od 1 do 3 maja (godz. 10:00 – 16:00) Muzeum Wsi Słowińskiej organizuje wydarzenie muzealne o nazwie Czarne Wesele, nawiązujące do tradycji kopania torfu, niegdyś żywej w całym regionie.

Fot. materiały prasowe

Oprócz pokazu kopania torfu pracownicy muzealni zaprezentują także i inne ludowe rzemiosła, m.in.: przędzenie na kołowrotku, kręcenie powrozów, maglowanie, wyplatanie koszy z korzeni sosny, naprawa sieci rybackich kleszczką, pranie dzwonem oraz dłubanie butów dla konia, tzw. klumpów. W słowińskich chałupach roznosić się będą zapachy zupy kartoflanki, wafli drożdżowych oraz swojskiego masła ubijanego w kierzynce. Ponadto będzie można posmakować żuru oraz wypieczonego na miejscu chleba posmarowanego smalcem. Na scenie wystąpią zespoły prezentujące kaszubski folklor, m.in. Chmielanie, Modraki z Parchowa, Nadolanie, Mareszki i Skrzaty z Cewic, Frantówka z Lęborka oraz Gzuby z Tuchomia. Na terenie muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła oraz wyrobów artystycznych.

W pierwszy dzień Czarnego Wesela, 1 maja, o godzinie 12:00 przy chałupie z Żoruchowa otworzona zostanie wystawa czasowa „Przywiezione w kufrach, przechowane w szufladach. Bagaż osadników”. W dniach 1 i 3 maja o godzinie 11:00 spod Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odjedzie autobus do Kluk. Wyjazd z Kluk o godzinie 14:30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.