Majówka już niebawem. Spędź ją w Klukach!

20 kwietnia 2017r. | Drukuj

Wszystkich, którzy chcieliby spędzić majówkę w niebanalny sposób: poobcować z historią i przyrodą, spróbować tradycyjnych smaków, wziąć udział w kiermaszu rękodzieła i posłuchać muzyki folkowej, serdecznie zapraszamy do Kluk. W dniach od 1 do 3 maja (godz. 10:00 – 16:00) Muzeum Wsi Słowińskiej organizuje wydarzenie muzealne o nazwie Czarne Wesele, nawiązujące do tradycji kopania torfu, niegdyś żywej w całym regionie.

Fot. materiały prasowe

Oprócz pokazu kopania torfu pracownicy muzealni zaprezentują także i inne ludowe rzemiosła, m.in.: przędzenie na kołowrotku, kręcenie powrozów, maglowanie, wyplatanie koszy z korzeni sosny, naprawa sieci rybackich kleszczką, pranie dzwonem oraz dłubanie butów dla konia, tzw. klumpów. W słowińskich chałupach roznosić się będą zapachy zupy kartoflanki, wafli drożdżowych oraz swojskiego masła ubijanego w kierzynce. Ponadto będzie można posmakować żuru oraz wypieczonego na miejscu chleba posmarowanego smalcem. Na scenie wystąpią zespoły prezentujące kaszubski folklor, m.in. Chmielanie, Modraki z Parchowa, Nadolanie, Mareszki i Skrzaty z Cewic, Frantówka z Lęborka oraz Gzuby z Tuchomia. Na terenie muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła oraz wyrobów artystycznych.

W pierwszy dzień Czarnego Wesela, 1 maja, o godzinie 12:00 przy chałupie z Żoruchowa otworzona zostanie wystawa czasowa „Przywiezione w kufrach, przechowane w szufladach. Bagaż osadników”. W dniach 1 i 3 maja o godzinie 11:00 spod Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odjedzie autobus do Kluk. Wyjazd z Kluk o godzinie 14:30.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze