Rok 2017 „Rokiem Zamenhofa w Słupsku”. O języku esperanto będzie mówić się w słupskim Ratuszu

19 kwietnia 2017r. | Drukuj

Polskie Stowarzyszenie Europa- Demokracja- Esperanto oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej serdecznie zapraszają na Konferencję, pod patronatem Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia i Starosty Słupskiego Zdzisława Kołodziejskiego, z okazji 100. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa- twórcy języka esperanto, która odbędzie się 24 kwietnia br. o godz. 10.00 w Sali nr 211 słupskiego Ratusza. Gazeta Kaszubska jest patronem medialnym wydarzenia.

Fot. nadesłane

Konferencja odbędzie się z okazji ogłoszenia roku 2017 „Rokiem Zamenhofa”. Na wniosek Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia Rada Miasta jednogłośnie ogłosiła rok 2017 „Rokiem Zamenhofa w Słupsku”, co współgra z decyzją UNESCO, która postanowiła upamiętnić na całym świecie dwóch Polaków: Tadeusza Kościuszkę i Ludwika Zamenhofa- twórcę języka esperanto.

Esperanto to nie tylko język, w ocenie części lingwistów jeden z  łatwiejszych do opanowania, a w brzmieniu podobny do włoskiego, ale też idea, której celem jest umożliwienie ludziom z całego świata porozumienie w duchu pokoju i przyjaźni, przy pomocy wspólnego, neutralnego języka. Za jego początek uznaje się rok 1887. Chociaż trudno oszacować dokładną liczbę użytkowników esperanto na całym świecie, a dane podawane przez entuzjastów tego języka są czasami wyolbrzymione, to najmniejsza liczba osób na co dzień posługujących się esperanto wynosi nie mniej niż 50 tysięcy ludzi. Istnieją również liczne stowarzyszenia propagujące jego przesłanie.

Słupsk jest jedynym miastem w Polsce, które rok 2017 ogłosiło rokiem Zamenhofa– twórcy języka esperanto, czyli najbardziej znanego i rozpowszechnionego sztucznego języka pomocniczego na świecie.

Jednym z wielu wydarzeń upamiętniających Ludwika Zamenhofa i język esperanto  jest niniejsza konferencja. Zamenhof (1859-1917) urodził się i wychował w Białymstoku, natomiast pracował i zmarł w Warszawie.

Celem konferencji jest rozpowszechnianie esperanta jako dorobku kultury polskiej, przybliżenie sposobów nauczania języka esperanto i wymiana doświadczeń pomiędzy organizacjami esperanckimi i oświatowymi, a także nakreślenie działalności ruchu esperanckiego w Słupsku.

-Organizowana przez nas konferencja będzie doskonałą okazją, by przybliżyć postać Ludwika Zamenhofa oraz języka esperanto przybyłym gościom. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji.- mówi Patrycja Jędrzejewska, wiceprezes i rzecznik Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze