Kosmiczna edukacja w Kiełpinie

18 lutego 2011r. | Drukuj

Gmina Kartuzy planuje budowę publicznego obserwatorium astronomicznego na dachu Zespołu Szkół w Kiełpinie. To pierwszy tego typu obiekt w naszym województwie poza Trójmiastem.

Budową obserwatorium zainteresowana jest gmina Kartuzy, która wybierając lokalizację uwzględniała m.in. widoczność i natężenie światła. Z uwagi na łunę świetlną najwłaściwszym miejscem okazało się Kiełpino, dlatego też władze postanowiły o zlokalizowaniu obserwatorium na dachu tamtejszej szkoły.

Projekt przewiduje zainstalowanie dwóch szklanych kopuł, w których umieszczone będą teleskopy. W obserwatorium znajdzie się sprzęt laboratoryjny oraz najnowocześniejsze urządzenia optyczne.

Fot. gfo.iq.pl / Obserwatorium w Gdańsku działa od połowy 2009 r.

Z nowego obserwatorium mają korzystać uczniowie kartuskich szkół oraz mieszkańcy. Władze gminy przewidują współpracę z uczelniami.

Całość projektu, wraz z remontem starej części szkoły ma kosztować ok. 2,1 mln zł. Obecnie trwają przygotowania dokumentacji projektu. Środki na jego realizację gmina planuje pozyskać w znacznej części z funduszy unijnych.


Opublikowano w: KartuzyWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz