Msze święte w języku kaszubskim- Żukowo zaprasza!

12 kwietnia 2017r. | Drukuj

W każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele WNMP w Żukowie o godz. 14.00 sprawowana jest Msza św. kaszubska.W cykliczną uroczystość angażują się aktywnie szkoły i środowiska związane z kaszubskością. Czytania, psalm, modlitwa ludu wykonywana jest zazwyczaj przez dzieci w pięknych kaszubskich strojach. W każdą piątą niedzielę miesiąca o godz. 14.00, czyli 4- 5 razy w roku, dodatkowo celebrowana jest kaszubska Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Nabożeństwo od lat sprawowane jest z inicjatywy miejscowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oraz proboszczów żukowskich parafii.

Fot. zukowo.pl

Pierwszą Mszę św. z elementami języka kaszubskiego odprawił ks. Franciszek Grucza dnia 8 października 1983 roku we Wygodzie Łączyńskiej. Od tego czasu na całych Kaszubach coraz liczniej są sprawowane nabożeństwa w języku kaszubskim, w tym ważne cykliczne przedsięwzięcia jak odpusty i pielgrzymki. Wielkie uznanie się należy wszystkim kapłanom, którzy podejmują wyzwanie sprawowania liturgii i głoszenia kazań po kaszubsku. Wśród nich są księża, którzy nie mają korzeni kaszubskich.

Przy dolnej parafii WNMP w Żukowie po kaszubskiej Mszy św. o godz. 15.00 będą organizowane spotkania i Kaszubskie warsztaty hafciarskie szkoły żukowskiej. Przy kawie i kuchu, w miłej świątecznej atmosferze, będzie można poznawać tajniki dziedzictwa ponorbertańskiego. Mile widziane są wszystkie pokolenia, chcące uczestniczyć w takiego rodzaju spotkaniach.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze