Dawno już nie uczestniczyłem w manifestacji. Jeszcze do niedawna ich głównym organizatorem i uczestnikiem byli animatorzy Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Ale chyba KOD dostał trochę zadyszki. Dlatego też w tym trudniejszym okresie uznałem, że trzeba osobiście udać się na manifestację i to pod mocnym wezwaniem: „Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją”.  Ale nie było to łatwe. I to z kilku powodów. Po pierwsze, bo była to niedziela,  w dodatku samo południe, a i do Świąt Wielkanocy pozostały już tylko 2  tygodnie. A po drugie, dnia 2 kwietnia, to pamiętny dzień odejścia do „Domu Pana” naszego ukochanego papieża, Jana Pawła II. W sobotę wieczorem, w przededniu 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP, uznałem, że najważniejsza jest siła woli, dobra organizacja i odrobina determinacji. Dlatego w niedzielę wstałem wcześnie, ok. godz. 5.45. O godz. 6.30 byłem już na mszy świętej. I o tyle tej niedzieli ważniejszej, że w mojej tczewskiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczynały się rekolekcje wielkopostne. Następnie w porze śniadaniowej odwiedziłem moją schorowaną matkę. Okazała zrozumienie, że w tę niedzielę ma to miejsce 3 godziny wcześniej niż zazwyczaj. Już po godzinie 11.00 byłem w Gdańsku. Pociąg trzeba było wybrać uważnie, gdyż sporo z nich w niedziele nie kursuje. Kwadrans przed godziną 12.00 pojawiłem się przed Dworem Artusa. Z miejsca „poczęstowałem się” egzemplarzem Konstytucji RP. Chwała za tą uczynność młodym woluntariuszom. Cała manifestacja w obronie Konstytucji RP, zapoczątkowana odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego,  trwała niespełna godzinę. Ale może po kolei.

Przed Dworem Artusa powitał nas ciepło i przyjaźnie Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sympatycznie podziękował za przybycie i wspólną wolę obrony Konstytucji RP, naszej Konstytucji. To bardzo ważne, albowiem „to Konstytucja jest gwarancją naszej wolności”, powiedział gospodarz Gdańska. Równie krótko i zwięźle mówił Marszałek Województwa Mieczysław Struk. Umiejętnie odwołał się on do umowy społecznej i przypominania rządzącym – o ich  podstawowym obowiązku, przestrzegania Konstytucji RP. Marszałek M. Struk przestrzegł rządzących, że jeśli nie będą przestrzegać Konstytucji, to będą za to rozliczeni. „To jest nasza Konstytucja i brońmy jej”, zakończył Marszałek. Przemówił również prof. Aleksander Hall, opozycjonista i historyczny przywódca Ruchu Młodej Polski: „Jest mi smutno mówić, ale nie jesteśmy już demokratycznym państwem prawnym, o którym mówi właśnie konstytucja”.  A rządy PiS to „cynicznie i bezwzględnie łamanie Konstytucji”, a jedną z twarzy tego procesu jest prokurator stanu wojennego poseł Stanisław Piotrowicz. Trzeba bronić Konstytucji. Idzie bowiem o podstawowe prawa narodu, prawa jednostki, prawa obywatela. A. Hall zakończył swoje myśli słowami: „Nadszedł czas obrony Konstytucji”. Pięknie i mocno do serca przemówiła Bożena Rybicka-Grzwaczewska, opozycjonistka jeszcze sprzed Sierpnia 80 roku, i animatorka religijna tegoż historycznego strajku. Zaakcentowała fakt, że kilka lat temu od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymała niezwykle wysokie odznaczenie tj. Order Orła Białego. I właśnie to jest dla niej wielkie zobowiązanie, zobowiązanie do walki o wolność i obronę Konstytucji RP. W tak ważnym i doniosłym czasie, „nikt nie powinien pozostawać obojętnym”, spuentowała B. Rybicka. Szkoda, że nie zabrała głosu posłanka Małgorzata Chmiel, a stała obok Prezydenta Gdańska. Z kolei miłym akcentem było podziękowanie P. Adamowicza dla tych posłów, którzy uchwalili obecną Konstytucję RP, w tym przybyłego na manifestację mecenasa Jacka Taylora.

Po tych krótkich i mądrych wprowadzenia do problematyki konstytucyjnej, przemówili aktorzy. Byli to artyści „Teatru Wybrzeże”. Warto zapamiętać ich nazwiska: Dorota Kolak, Katarzyna Michalska, Krzysztof Gordon, Andrzej Nowiński, Piotr Biedroń, Dorota Androsz i Robert Ninkiewicz. Przez około pół godziny pięknie i dobitnie czytali Konstytucję RP, począwszy od preambuły i pierwszych artykułów, po kilka dalszych rozdziałów. Jakże te zapisy konstytucyjne zabrzmiały mocno, wyraźnie i bardzo przekonywująco. Gdyby obok nas stał choć jeden przedstawiciel obozu rządzącego, to niewątpliwie pierwszym pytaniem jakie by otrzymał, byłoby to najprostsze i najważniejsze: Dlaczego nie przestrzegacie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? A przecież obejmując  mandaty posłów i senatorów oraz stanowiska ministerialne, przysięgali na Konstytucję RP. W trakcie tej niezwykłej lektury Konstytucji RP, pomyślałem sobie, nie zginie Polska, dopóki ma tak dzielnych i utalentowanych artystów. Powracały w pamięci sławne i wielkie deklamacje poezji narodowej w wykonaniu artystów, również z „Teatru Wybrzeże”, z pamiętnych dni sierpniowych 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Po obywatelskiej i patriotycznej lekturze konstytucji, jeszcze raz przemówił do nas włodarz Gdańska. Zachęcał do organizacji i aktywności obywatelskiej. Zakończył refleksją: „Brońmy Konstytucji. Konstytucja sama się nie obroni”. I następnie zaprosił nas wszystkich do pamiątkowego zdjęcia. Dla mnie ważne było spotkanie z przyjaciółmi, Jadwigą i Aleksandrem oraz prof. Henrykiem. Ucieszyłem się także z obecności na tej ważnej i bardzo potrzebnej manifestacji  przedstawicieli (gdańskiej) patriotycznej i harcerskiej rodziny – p. Kuropatwińskich. Z przyjemnością wymieniłem kilka myśli i uwag z najbliższymi współuczestnikami manifestacji. Miłym zaskoczeniem była też dla mnie obecność samorządowców z gminy Subkowy i Morzeszczyn. Niejako przy tak niepospolitej okazji, odnowiłem kontakty z ludźmi, których sobie bardzo wysoko cenię.              

I na zakończenie. Rozstawaliśmy się wołając: Konstytucję obronimy! Do moich bliskich znajomych i przyjaciół mówiłem też, że trzeba docenić Prezesa i cały obóz rządzący sytuujący się niejako poza obecnym systemem konstytucyjnym. I chyba właśnie głównie z tej przyczyny, rządzący nie okazują szacunku i uznania dla Konstytucji RP. I na pewno czeka nas długi marsz w odzyskiwaniu demokracji. Niech więc naszym sztandarem i drogowskazem na tej drodze do wolności i odzyskania praw konstytucyjnych, będzie właśnie Konstytucja RP.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.