W obronie Konstytucji RP razem z artystami - GazetaKaszubska.pl

W obronie Konstytucji RP razem z artystami

Spotkaliśmy się w samo południe przed Dworem Artusa w Gdańsku. Tej pięknej niedzieli (2.04.2017) przybyło nas ok. 400 osób. Byliśmy przekonani i zdeterminowani, że Konstytucję obronimy. Właśnie w obecnych czasach sporów i zamieszania, nade wszystko trzeba odwoływać się do Konstytucji RP. I jakże pięknie i przekonywująco w Gdańsku czytali zapisy konstytucji wspaniali artyści z "Teatru Wybrzeże". A rządzący, chociaż przysięgali na Konstytucję RP, de facto zbojkotowali 20. lecie jej uchwalenia!?
W obronie Konstytucji RP razem z artystami Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były Poseł RP.
11 kwietnia 2017r.

Dawno już nie uczestniczyłem w manifestacji. Jeszcze do niedawna ich głównym organizatorem i uczestnikiem byli animatorzy Komitetu Obrony Demokracji (KOD). Ale chyba KOD dostał trochę zadyszki. Dlatego też w tym trudniejszym okresie uznałem, że trzeba osobiście udać się na manifestację i to pod mocnym wezwaniem: „Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją”.  Ale nie było to łatwe. I to z kilku powodów. Po pierwsze, bo była to niedziela,  w dodatku samo południe, a i do Świąt Wielkanocy pozostały już tylko 2  tygodnie. A po drugie, dnia 2 kwietnia, to pamiętny dzień odejścia do „Domu Pana” naszego ukochanego papieża, Jana Pawła II. W sobotę wieczorem, w przededniu 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji RP, uznałem, że najważniejsza jest siła woli, dobra organizacja i odrobina determinacji. Dlatego w niedzielę wstałem wcześnie, ok. godz. 5.45. O godz. 6.30 byłem już na mszy świętej. I o tyle tej niedzieli ważniejszej, że w mojej tczewskiej Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczynały się rekolekcje wielkopostne. Następnie w porze śniadaniowej odwiedziłem moją schorowaną matkę. Okazała zrozumienie, że w tę niedzielę ma to miejsce 3 godziny wcześniej niż zazwyczaj. Już po godzinie 11.00 byłem w Gdańsku. Pociąg trzeba było wybrać uważnie, gdyż sporo z nich w niedziele nie kursuje. Kwadrans przed godziną 12.00 pojawiłem się przed Dworem Artusa. Z miejsca „poczęstowałem się” egzemplarzem Konstytucji RP. Chwała za tą uczynność młodym woluntariuszom. Cała manifestacja w obronie Konstytucji RP, zapoczątkowana odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego,  trwała niespełna godzinę. Ale może po kolei.

Przed Dworem Artusa powitał nas ciepło i przyjaźnie Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Sympatycznie podziękował za przybycie i wspólną wolę obrony Konstytucji RP, naszej Konstytucji. To bardzo ważne, albowiem „to Konstytucja jest gwarancją naszej wolności”, powiedział gospodarz Gdańska. Równie krótko i zwięźle mówił Marszałek Województwa Mieczysław Struk. Umiejętnie odwołał się on do umowy społecznej i przypominania rządzącym – o ich  podstawowym obowiązku, przestrzegania Konstytucji RP. Marszałek M. Struk przestrzegł rządzących, że jeśli nie będą przestrzegać Konstytucji, to będą za to rozliczeni. „To jest nasza Konstytucja i brońmy jej”, zakończył Marszałek. Przemówił również prof. Aleksander Hall, opozycjonista i historyczny przywódca Ruchu Młodej Polski: „Jest mi smutno mówić, ale nie jesteśmy już demokratycznym państwem prawnym, o którym mówi właśnie konstytucja”.  A rządy PiS to „cynicznie i bezwzględnie łamanie Konstytucji”, a jedną z twarzy tego procesu jest prokurator stanu wojennego poseł Stanisław Piotrowicz. Trzeba bronić Konstytucji. Idzie bowiem o podstawowe prawa narodu, prawa jednostki, prawa obywatela. A. Hall zakończył swoje myśli słowami: „Nadszedł czas obrony Konstytucji”. Pięknie i mocno do serca przemówiła Bożena Rybicka-Grzwaczewska, opozycjonistka jeszcze sprzed Sierpnia 80 roku, i animatorka religijna tegoż historycznego strajku. Zaakcentowała fakt, że kilka lat temu od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymała niezwykle wysokie odznaczenie tj. Order Orła Białego. I właśnie to jest dla niej wielkie zobowiązanie, zobowiązanie do walki o wolność i obronę Konstytucji RP. W tak ważnym i doniosłym czasie, „nikt nie powinien pozostawać obojętnym”, spuentowała B. Rybicka. Szkoda, że nie zabrała głosu posłanka Małgorzata Chmiel, a stała obok Prezydenta Gdańska. Z kolei miłym akcentem było podziękowanie P. Adamowicza dla tych posłów, którzy uchwalili obecną Konstytucję RP, w tym przybyłego na manifestację mecenasa Jacka Taylora.

Po tych krótkich i mądrych wprowadzenia do problematyki konstytucyjnej, przemówili aktorzy. Byli to artyści „Teatru Wybrzeże”. Warto zapamiętać ich nazwiska: Dorota Kolak, Katarzyna Michalska, Krzysztof Gordon, Andrzej Nowiński, Piotr Biedroń, Dorota Androsz i Robert Ninkiewicz. Przez około pół godziny pięknie i dobitnie czytali Konstytucję RP, począwszy od preambuły i pierwszych artykułów, po kilka dalszych rozdziałów. Jakże te zapisy konstytucyjne zabrzmiały mocno, wyraźnie i bardzo przekonywująco. Gdyby obok nas stał choć jeden przedstawiciel obozu rządzącego, to niewątpliwie pierwszym pytaniem jakie by otrzymał, byłoby to najprostsze i najważniejsze: Dlaczego nie przestrzegacie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? A przecież obejmując  mandaty posłów i senatorów oraz stanowiska ministerialne, przysięgali na Konstytucję RP. W trakcie tej niezwykłej lektury Konstytucji RP, pomyślałem sobie, nie zginie Polska, dopóki ma tak dzielnych i utalentowanych artystów. Powracały w pamięci sławne i wielkie deklamacje poezji narodowej w wykonaniu artystów, również z „Teatru Wybrzeże”, z pamiętnych dni sierpniowych 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

Po obywatelskiej i patriotycznej lekturze konstytucji, jeszcze raz przemówił do nas włodarz Gdańska. Zachęcał do organizacji i aktywności obywatelskiej. Zakończył refleksją: „Brońmy Konstytucji. Konstytucja sama się nie obroni”. I następnie zaprosił nas wszystkich do pamiątkowego zdjęcia. Dla mnie ważne było spotkanie z przyjaciółmi, Jadwigą i Aleksandrem oraz prof. Henrykiem. Ucieszyłem się także z obecności na tej ważnej i bardzo potrzebnej manifestacji  przedstawicieli (gdańskiej) patriotycznej i harcerskiej rodziny – p. Kuropatwińskich. Z przyjemnością wymieniłem kilka myśli i uwag z najbliższymi współuczestnikami manifestacji. Miłym zaskoczeniem była też dla mnie obecność samorządowców z gminy Subkowy i Morzeszczyn. Niejako przy tak niepospolitej okazji, odnowiłem kontakty z ludźmi, których sobie bardzo wysoko cenię.              

I na zakończenie. Rozstawaliśmy się wołając: Konstytucję obronimy! Do moich bliskich znajomych i przyjaciół mówiłem też, że trzeba docenić Prezesa i cały obóz rządzący sytuujący się niejako poza obecnym systemem konstytucyjnym. I chyba właśnie głównie z tej przyczyny, rządzący nie okazują szacunku i uznania dla Konstytucji RP. I na pewno czeka nas długi marsz w odzyskiwaniu demokracji. Niech więc naszym sztandarem i drogowskazem na tej drodze do wolności i odzyskania praw konstytucyjnych, będzie właśnie Konstytucja RP.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi:
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz