W Damnicy odbył się II Międzygminny Przegląd Piosenki Kaszubskiej

11 kwietnia 2017r. | Drukuj

6 kwietnia br. już po raz drugi w Zespole Szkół w Damnicy goszczono dzieci i młodzież uczącą się języka kaszubskiego. Uczniowie podczas II Przeglądu Piosenki Kaszubskiej „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù” mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. W Przeglądzie udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół w Zagórzycy, Zespołu Szkół w Damnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i Szkoły Podstawowej w Domaradzu.

Fot. damnica.pl

Udział w przeglądzie wzięli Wójt Gminy Damnica- Grzegorz Jaworski, prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko– Pomorskiego w Łęczycach–  Zbigniew Byczkowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Damnica–  Beata Topolińska oraz Radni Gminy Damnica–  Joanna Michalska,  Sławomira Seweryńska i  Grzegorz Kiczmachowski.

Po odśpiewaniu „Marszu Kaszëbów” i przemówieniach Wójta Gminy Damnica i dyrektora szkoły Andrzeja Kordylasa przyszedł czas na zaprezentowanie utworów przygotowanych przez uczestników Przeglądu. Usłyszeliśmy zarówno tradycyjne, jak i współczesne piosenki kaszubskie: „Na Kaszëbach”, „Jem jô rëbôk”, „Żdanie, „Spiéwne kwiôtczi”, „Żeglôrz”, „ Czinda”, „Wele Wetka”, „Leno Të”, „Remùsowa cza-cza”, „To Damnica”. Do piosenki „Na Kaszëbach” uczniowie SP Damnica zatańczyli „Poloneza”. Na koniec wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zaśpiewali „Kaszëbsczé nótë”.

Dyrektor szkoły  Andrzej Kordylas oraz organizatorka Przeglądu Ewa Śliwiak podziękowali wszystkim uczestnikom za wspaniałe występy i wręczyli im słodkie upominki. Serdeczne podziękowania otrzymali również nauczyciele, którzy tak pięknie przygotowali swoich wychowanków.

Po tej części na gości czekał słodki poczęstunek– młodzowi kùch, kawa z mlékã i sok. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem i radością opuszczali progi Szkoły w Damnicy.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze