„Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku…” przyciągnął do Słupska sympatyków historii kaszubszczyzny

10 kwietnia 2017r. | Drukuj

6 kwietnia br. w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyło się spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Skórą, które dotyczyło jego najnowszej książki „Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim”.  Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Akademickiego Koła Kaszubskiego, Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Poprowadził je Kamil Bierka, prezes Akademickiego Koła Kaszubskiego.

Fot. Dominik Windorpski

Bohater książki to Jan Bauer, organizator polskiej oświaty i nauczyciel, którego władze Niemiec postawiły przed sądem pod zarzutem „kupowania dusz” do szkól polskich. Bauer spędził w więzieniu ponad rok. Późnej został zamęczony w obozie koncentracyjnym, a proces odbił się ogromnym echem zarówno w Polsce, jak i Niemczech. W książce przedstawiono zarówno tło, jak i przebieg procesu. Autor analizuje również postawy rodzimej ludności kaszubskiej, którą Niemcy próbowali zastraszyć w walce z polską oświatą.  

Spotkanie z prof. Skórą spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wśród gości znaleźli się m. in. Kazimierz Kleina, Senator RP i Przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Beata Chrzanowska, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku, prof. Daniel Kalinowski, Dziekan Wydziału Filologiczno- Historycznego Akademii Pomorskiej, prof. Adela Kuik- Kalinowska, opiekun Akademickiego Koła Kaszubskiego, prof. Marian Drozdowski, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także Małgorzata Drutkowska i Warcisław Machura, członkowie zarządu słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oraz wielu innych.

Fot. Dominik Windorpski

-Cieszę się, że tematyka kaszubska przyciągnęła tak wielu ludzi zainteresowanych tematem. Ciekawa dyskusja, dotycząca procesu Jana Bauera, z pewnością utkwi każdemu w pamięci.- mówi Kamil Bierka, prezes Akademickiego Koła Kaszubskiego, działającego przy Instytucie Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Fot. Dominik Windorpski

Redaktorzy Gazety Kaszubskiej informują, iż na dniach ukaże się wywiad z prof. Wojciechem Skórą, który będzie dotyczył jego pracy nad książką „Kaszubi i słupski proces Jana Bauera w 1932 roku. Z dziejów polskiego ruchu narodowego na Pomorzu Zachodnim”. Zapraszamy już niedługo!

 


Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz