Fot. Jan Maziejuk

W dniach 1-2 kwietnia odbyły się w Słupsku XLIX Wiosenne Targi Ogrodnicze. Były to pierwsze targi w br. organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Tegorocznej imprezie towarzyszyła słoneczna i przyjemna pogoda, która sprawiła, że na targi przybyły tłumy zwiedzających.

Swój udział w targach zgłosiło ponad 150 wystawców. Najliczniejszą grupę stanowili producenci drzew i krzewów ozdobnych i owocowych. Wśród nich wyróżniały się stoiska: Adama Dargaca z Łękwicy, Gospodarstwa Szkółkarskiego Państwa Szymańskich z Rusinowa, Ireny Cierzan z Karsina, Michała Gąstała z Piaskowa oraz Michała i Teresy Siudów, prowadzących Gospodarstwo Ogrodnicze w Bartoszymlesie. Bardzo liczną grupę wystawców stanowili producenci i handlowcy, oferujących cebule kwiatowe. Duża liczba wystawców sprawiła, że oferta była bogata, a ceny niewygórowane.

Fot. Jan Maziejuk

Nie brakowało też stoisk, oferujących produkty służące do uprawy i pielęgnacji roślin– z narzędziami ogrodniczymi, kosiarkami, opryskiwaczami, a także z nawozami mineralnymi, naturalnymi i ziemią ogrodniczą.

Podobnie, jak na poprzednich targach nie brakowało stoisk z innymi produktami. Były stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego. Można było też nabyć różnego rodzaju miody i inne produkty pszczele. Swoje wyroby promowały liczne firmy, wykonujące bramy i ogrodzenia oraz producenci kotłów ekologicznych. Jak na każdych targach nie zabrakło też stoisk jarmarcznych, z artykułami gospodarstwa domowego, odzieżą i obuwiem. Każdy, kto zechciał zrobić sobie małą przerwę w zakupach, mógł pożywić się ciepłym posiłkiem. Stoiska spożywcze serwowały ciepłą kaszankę, szaszłyki, chrupiące ziemniaczki, a na deser gofry z owocami i prażone orzeszki. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko z winami ekologicznymi, na których zwiedzający mogli degustować owocowe trunki.

Fot. Jan Maziejuk

Tradycyjnie w punkcie doradczym porad z dziedziny ogrodnictwa i rolnictwa udzielali specjaliści naszego Oddziału, a w sąsiedztwie pracownicy Koszalińskiej Stacji Chemiczno-Rolniczej, bezpłatnie dokonywali analizy próbek gleby dostarczanej przez rolników.

Prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy w Słupsku, Pan Zbigniew Wiąckiewicz z małżonką, prezentowali ule i nowoczesny sprzęt, niezbędny do prowadzenia pasieki oraz najnowszą linię technologiczną do wybierania miodu.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku promowali swoją szkołę i zachęcali uczestników targów do udziału w realizowanym ekologicznym projekcie „Czas na zdrowie”, polecającym na zmianie nawyków żywieniowych i sportowym trybie życia. W dniu 9 czerwca br., na terenie szkoły, planowany jest festyn dla mieszkańców miasta, jak również mieszkańców powiatu słupskiego.

W niedzielę uroczystego podsumowania Targów dokonał Dyrektor PODR Oddział w Słupsku Pan Wiesław Ziegiert. Podczas uroczystości ogłoszono również wyniki konkursów na „Najciekawszy produkt targowy” oraz konkursu Kulinarnego „Potrawy z jajami”. Zwycięzcą pierwszego konkursu było stoisko z roślinami owadożernymi Michała Gąstała z Piaskowa, a laureatem drugiego była Iwona Sikora, prowadzącą gospodarstwo agroturystyczne w Lubuczewie.

Fot. Jan Maziejuk

Wszyscy uczestnicy konkursu kulinarnego otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyli: Starosta Powiatu Słupskiego – Zdzisław Kołodziejski, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu Oddział w Słupsku – Wiesław Ziegert oraz Prezes Regionalnego Koła Pszczelarzy – Zbigniew Wiąckiewicz.

O muzyczną stronę imprezy dbał zespół „Absolwent” ze Słupska. Kolejną imprezą będą Targi Rolno-Kwiatowe w dniach 13-14 maja 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.