Na Pomorzu jest gaz łupkowy!

17 lutego 2011r. | Drukuj

Na pokłady gazu łupkowego   natrafili  w Niestkowie koło Ustki  górnicy z pilskiej „Nafty”. Firma prowadzi tam prace na zlecenie amerykańskiego  konsorcjum BNK Petroleum.

fot. wnp.pl

– Wiercenia poszukiwawcze gazu łupkowego koło Ustki dały pozytywny wynik, poszukująca w tym rejonie gazu firma BNK Petroleum podała wstępne analizy pierwszego odwiertu, w którym znaleziono ślady gazu – poinformował Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. – Odwiert wykonany w styczniu i lutym 2011 r. jest jednym z sześciu już wywierconych w Polsce otworów poszukiwawczych gazu łupkowego. Ale pierwszy, z którego dane zostały podane publicznie – podkreślił.

Według PIG informacje firmy BNK Petroleum o gazie znalezionym w gminie Ustka  można określić jako „pozytywne i bardzo zachęcające”.  Otwór o nazwie Wytowno S-1, zlokalizowany jest w pobliżu wsi Niestkowo pomiędzy Słupskiem i Ustką. W otworze odwierconym do głębokości 3580 m, stwierdzono obecność licznych objawów gazu ziemnego – poinformowali geolodzy. Podkreślają też, że gaz, który pojawił się w odwiercie ma dobrą jakość – jest to głównie metan z niewielką domieszką etanu i propanu.
Obecnie trwają analizy pobranego materiału skalnego oraz próbek gazu. Firma przeprowadzi pełną analizę wydobytych rdzeni – m.in. porowatości, przepuszczalności, zawartości węgla organicznego, składu gazu i właściwości mechanicznych. Badana będzie też tzw. dojrzałość termiczna skał, która pokazuje, jaka jest jakość gazu w złożu. Wyniki badań powinny być gotowe na początku kwietnia.  Firma oceni też opłacalność wydobycia. Koszt tego otworu bez szczelinowania, które potrzebne jest do wydobywania gazu łupkowego, szacowany jest na około 6 mln dolarów – podała BNK Petroleum.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz