Gmina Kobylnica będzie współpracowała z kolejnym samorządem

31 marca 2017r. | Drukuj

Gruzińskie miasto Marneuli jest kolejnym samorządem, z którym współpracę nawiązała Gmina Kobylnica. Obie strony poprzez podpisanie porozumienia zadeklarowały gotowość wspólnych działań w zakresie edukacji, kultury, sportu, turystyki oraz gospodarki.

Fot. kobylnica.pl

Współpraca regionalna jest nieodzownym czynnikiem kulturalnego, ekonomicznego i społecznego rozwoju społeczności lokalnych. Zawieranie porozumień partnerskich przez samorządy może służyć budowaniu nowych relacji społecznych, biznesowych i gospodarczych, ale też zwiększać szanse na pozyskiwanie pieniędzy zewnętrznych na realizację różnorodnych zadań.

W ostatnich dniach doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Kobylnica a gruzińskim miastem Marneuli. Nawiązanie partnerskich relacji z Gruzinami było odpowiedzią na propozycję Zarządu Województwa Pomorskiego, który poszukiwał samorządów gotowych do podzielenia się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami ze stroną gruzińską. Władze miasta Marneuli były zainteresowane współpracą z dobrze rozwijającą się gminą, w której prężnie działają małe i średnie przedsiębiorstwa, duże znaczenie mają inicjatywy obywatelskie i sfera kulturalno – rozrywkowa.

Fot. kobylnica.pl

Porozumienie o współpracy partnerskiej zawarto 20 marca w czasie oficjalnej wizyty delegacji Gminy Kobylnica w Marneuli. Obie strony zadeklarowały w nim wspólne działania w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki. Ponadto sygnatariusze będą dokładać wszelkich starać do tego, by umożliwić bezpośrednie kontakty osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Najwyższy priorytet przyznany został jednak wymianom grup młodzieży oraz członków organizacji i stowarzyszeń młodzieżowych. Samorządy objęte współpracą partnerską zadeklarowały także chęć wspólnego aplikowania o fundusze zewnętrzne. Porozumienie pomiędzy Gminą Kobylnica i Miastem Marneuli zostało zawarte na okres 5 lat.

Pierwsze przejawy współpracy mogliśmy zaobserwować już w trakcie wizyty przedstawicieli Gminy Kobylnica w Gruzji. Kilkudniowy pobyt w samorządach sąsiadujących z miastem Marneuli był okazją do zapoznania się ze sposobem ich organizacji i zadaniami, które realizują. Delegacja Gminy Kobylnica była dla lokalnych władz źródłem wiedzy i informacji dotyczących wielu spraw i zastosowanych w polskich samorządach rozwiązań. Szczególną uwagę gruzińskiej strony przykuwały sprawy związane z rolą obywateli i lokalnej społeczności, kwestie gospodarcze, finanse a zwłaszcza kwestie dotyczące środków europejskich i sposobów ich pozyskiwania. Na specjalne zaproszenie władz Marneuli Polacy wzięli też udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby biblioteki oraz w jednym z najważniejszych świąt miejscowej społeczności – Nowruz. W jego obchodach uczestniczył także Prezydent i Premier Gruzji.

Fot. kobylnica.pl

Miasto Marneuli leży w południowej części Gruzji, w regionie Dolna Kartlia. Stanowi ważny ośrodek przemysłowy i turystyczny. Zamieszkuje je ponad 20 tysięcy osób.

Gmina Kobylnica współpracuje obecnie z 19 miastami i gminami partnerskimi z Polski i Europy. Jednym z najdobitniejszych przejawów tych działań jest wymiana młodzieży. Od momentu nawiązania pierwszego porozumienia z zagranicznym partnerem do chwili obecnej udało się zorganizować pobyt młodych ludzi w różnych zakątkach Europy. Według szacunków, z takiej formy poznania kultury i obyczajów innych krajów skorzystało prawie 400 młodych mieszkańców.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz