XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017” już za nami!

27 marca 2017r. | Drukuj

25 marca w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się XXI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2017” propagujący tradycje marynistyczne. Festiwalowi towarzyszyły dwa ogólnopolskie konkursy: XIX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, XVI Ogólnopolski Konkurs Dziennikarski o „Laur Słupskich Kotwic” oraz II Międzyszkolny Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 9 w Słupsku.

fot. Jan Maziejuk

Organizatorem Festiwalu „Łajba 2017” była Szkoła Podstawowa nr 9 im. kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku. Festiwalowi patronowali: senator RP– Kazimierz Kleina, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski– prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał dyrektor SP nr 9 w Słupsku – Paweł Dajer. Podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom Festiwalu oraz nagrodzonym w towarzyszących „Łajbie” konkursach, głos zabrał senator Kazimierz Kleina, który podkreślił wagę prowadzenia edukacji morsko-żeglarskiej w różnorodnej formie oraz pielęgnowania i propagowania tradycji związanych z morzem. Senator podkreślił także wysoki poziom uczestników Festiwalu i zaangażowanie, jakie włożyli w przygotowanie swoich prezentacji. Pogratulował organizatorom XXI Festiwalu doskonałego przygotowania imprezy i życzył dalszych sukcesów w propagowaniu morskości Pomorza.

Gościem specjalnym Festiwalu była Jolanta Replinwnuczka kmdra por. Stanisława Hryniewieckiego– patrona słupskiej „Dziewiątki”, która w słowach skierowanych do społeczności szkolnej SP 9 oraz do uczestników i gości Festiwalu wyraziła zadowolenie z nawiązanej ze Szkołą współpracy oraz podkreśliła wagę wzruszeń, jakie dał jej udział w XXI Łajbie.

Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. 41 wykonawców ze szkół podstawowych ze Słupska, Szczecina, Kołobrzegu, Helu, Rumi, Ustki, Zaleskich, Wytowna, Kobylnicy, Pobłocia, Słonowic, Główczyc, Smołdzina, Postomina, Siemianic i Kępic oceniało jury w składzie: przewodniczący: Piotr Merecki– dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, członkowie: Ewa Misiewicz– konsultant ds. muzyki, muzykoterapii i dydaktyki sztuki w ODN w Słupsku, wykładowca Akademii Pomorskiej w Słupsku, Agnieszka Siepietowska– instruktor wokalny w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku, dwukrotna laureatka programu telewizyjnego „Szansa na sukces”, Maciej Kozakiewicz– instruktor kulturalno-artystyczny CSzMW w Ustce; sekretarz– Angelika Kujawska-Kożuchowska– nauczycielka muzyki w SP nr 9 w Słupsku.

fot. Jan Maziejuk

W kategorii solistów III miejsce zajęła Karolina Leszczyńska z ZSS w Kobylnicy, przygotowana przez Joannę Janulewicz- Nyc. II miejsce przypadło Kamilowi Niemkowiczowi z SP 1 w Ustce, przygotowanemu przez Janusza Werwę, a I miejsce zajęła Kaja Wismont ze SP 3 w Słupsku, przygotowana przez Ewę Chowaniec. Nagrodą za I miejsce dla solisty był rejs na Bornholm ufundowany przez Kołobrzeską Żeglugę Pasażerską.

W kategorii zespołów III miejsce przyznano zespołowi SZA z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku, przygotowanemu przez Bogusławę Plebanek, II miejsce zajął zespół Muszelki z Centrum Pomocy Dzieciom w Ustce, przygotowany przez Urszulę Tamulis. I miejsce w tej kategorii zajął zespół Kwartecik z SP 10 w Słupsku, przygotowany przez Grzegorza Uszkiewicza i Piotra Pędzicha. Za zdobycie I miejsca zespół Kwartecik wygrał Rejs statkiem po wodach Zalewu Wiślanego ze zwiedzaniem Muzeum Zalewu Wiślanego w miejscowości Kąty Rybackie. Nagrodę tę ufundował prezes Ligi Morskiej i Rzecznej, kapitan żeglugi wielkiej Andrzej Królikowski. Laureaci Festiwalu otrzymali również statuetki ufundowane przez kapitana żeglugi wielkiej Włodzimierza Kotuniaka– dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku i nagrody ufundowane przez kmdra por. Dariusza Cebulkę– p.o. komendanta Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

Jury przyznało też wyróżnienia, które otrzymali: Roksana Garbolińska z SP w Zaleskich, opiekun– Mariola Wólczyńska, Sara Stolarek  z SP w Słonowicach, opiekun– Jolanta Majerowska, Julia Wałcerz ze Świetlicy Wiejskiej w Pobłociu, opiekun– Rafał Przybyło, Urwisy z SP 3 w Słupsku, opiekun– Ewa Chowaniec, Marzenie z SP 2 w Słupsku, opiekun– Anna Pietruszewska, Kontrapunkt z SP 3 w Kołobrzegu, opiekun– Bożena Czernous.

Podczas uroczystego finału Festiwalu uhonorowano nagrodami, medalami i dyplomami laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego i XVI Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”. Szczegółowe wyniki tych Konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce „Łajba”.

Podczas finałowej uroczystości wręczono nagrody również uczestników II Międzyszkolnego Konkursu Nawigacyjnego o tytuł Mistrza Nawigacji, zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku we współpracy z SP 9 w Słupsku. Konkurs był ewaluacją działań wykonanych przez nauczycieli i uczniów w zorganizowanych wcześniej dwukrotnie warsztatach pn. Matematyczne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej. Przewodniczący jury i zarazem pomysłodawca Konkursu – kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski wraz z Markiem Biernackim – wiceprezydentem Słupska oraz Jerzym Sulżyckim– dyrektorem technicznym w Urzędzie Morskim w Słupsku wręczyli Mistrzowi NawigacjiStanisławowi Chileckiemu z SP 2 w Ustce (opiekun: Beata Zduniak) pamiątkowy sekstant. Szczegóły wyników Konkursu znajdują się na stronie: www.odn.slupsk.pl.

XXI Festiwalowi Łajba 2017 towarzyszyła wystawa malarstwa marynistycznego Elżbiety Kulki– malarki marynistki, prezes usteckiego oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich.

Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2017” udział wzięło 1 532 uczniów.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze