Diabły w wejherowskim muzeum

17 lutego 2011r. | Drukuj

W wejherowskim muzeum zagościły kaszubskie diabły. Są te bardziej znane jak Pùrtk i Smãtk, ale i te nieco mniej: Wëkrëkùs, Lubiczk, Rétnik. A wszystko za sprawą diabelskich skrzypiec, które stały się inspiracją do stworzenia wystawy.

Wystawę „Diabły w kulturze Kaszub” zorganizowało Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Do Pałacu Przebendowskich – Keyserlingków eksponaty przyjechały z całych Kaszub: z Bytowa, Chojnic, Kościerzyny, Pucka, a nawet z Bydgoszczy i Torunia. Wśród diabłów znalazły się także te z Łęczycy. Nie mogło zabraknąć także pokaźnej kolekcji diabelskich skrzypiec, które udostępnił miłośnik tego instrumentu Tadeusz Makowski z Chmielna. Na wystawie zaprezentowane także całą diabelską kapelę wyrzeźbioną przez Adama Barana z Łówcza.

Fot. garnek.pl / Inspiracją do stworzenia wystawy były diabelskie skrzypce.

Celem wystawy jest prezentacja zmiany wizerunku diabła w oczach ludności Kaszub. Ukazany on został na kanwie literatury, malarstwa, muzyki i rzeźby. Ekspozycja mówi o jego funkcjach oraz o roli w aspekcie filozoficznym, historycznym, psychologicznym i socjologicznym.

Otwarciu wystawy towarzyszył występ kaszubskiej grupy folklorystycznej „Pleskòta” z Chmielna.


Opublikowano w: Wejherowo
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz