Premiera słuchowiska „Kaszëbògònia” w Bytowie

27 marca 2017r. | Drukuj

Zapraszamy 6 kwietnia (czwartek) do Bytowa. To właśnie tam – w murach bytowskiego zamku – wybrzmią tajemnicze słowa i dźwięki pierwszego kaszubskiego słuchowiska science-fiction  Kaszëbògònia.

fot. archiwum

Akcja słuchowiska dzieje się równolegle w dwóch światach, w bliżej nieokreślonej przeszłości oraz kosmicznej teraźniejszość – a może przyszłości?  Dwie rozgrywające się na ziemi i w kosmosie narracje, na początku zdają się nie mieć ze sobą nic wspólnego, jednak pod koniec zaskakują oryginalną puentą. Tajemnicze przestrzenie, w których toczy się akcja, zawierają wiele bodźców mogących rozpalić wyobraźnię słuchacza. Całość, obudowana magiczną muzyką Ola Walickiego oraz zręcznie wyreżyserowana i wzmocniona dodatkowymi efektami dźwiękowymi przez Jacka Puchalskiego, jest ciekawym i nietuzinkowym dziełem, które być może, stanie się inspiracją do kolejnych tego typu działań. Ale przede wszystkim, mam nadzieję, że będzie fantastyczną przygodą i inspirującym doświadczeniem dla słuchaczy, że ciekawie opowie Wam historię… która się nie wydarzyła? Wydarzyła? A może właśnie gdzieś się dzieje…?

Kaszëbògònia jest słuchowiskiem, które powstało w oparciu o książkę, pod tym samym tytułem, autorstwa Jóna Natrzecégò. Opowiadania, jak mówi o nich sam autor: „w żartobliwy sposób przedstawia skąd pochodzą Kaszubi… i dlaczego lubią jeść śledzie”.

Głosów głównym bohaterom użyczyli: Ewa Warmowska – narrator, Michał Bronk – Mimir Bëtojc, Zbigniew Jankowski – Krëka, Magdalena Kropidłowska – Klësta, Ryszard Sylka  – Glabùna i Maciej Miecznikowski  jako Pòdzérnik Larf. Usłyszymy również Lucynę Sorn, Jaromira Szroedera, Piotra Dziekanowskiego, Szymona Radzimińskiego i Jacka Puchalskiego.

Uczestnicy kwietniowego spotkania będą mieli również okazję posłuchać o pracy Jaromira Szroedera nad scenariuszem, o tworzeniu ilustracji dźwiękowej Ola Walickiego, o pracy reżyserskiej i realizatorskiej Jacka Puchalskiego czy o kreowaniu, interpretowaniu postaci opowiadania przez radiowych odtwórców bohaterów słuchowiska.


Opublikowano w: RegionRodnô ZemiaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze