Muzeum II Wojny Światowej, nowy obiekt na turystycznej mapie Gdańska. Fot. Dominik Werner

Prawie 2 tysiące eksponatów, w tym słynna maszyna szyfrująca Enigma i czołg Sherman Firefly. Największe muzeum historyczne w Polsce oficjalnie otwarte. W jeden dzień w tygodniu muzeum można zwiedzić za darmo.

Muzeum II Wojny Światowej, nowy obiekt na turystycznej mapie Gdańska. Fot. Dominik Werner

– Dziś jest dla nas szczególny dzień. Po ośmiu latach pracy mamy zaszczyt przedstawić nasze muzeum. Wierzymy w to, że prezentowana wystawa stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty o polskiej świadomości historycznej, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii – tymi słowami przywitał wszystkich prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – W naszym przekonaniu wystawa wprowadza polskie doświadczenia wojenne w sam środek europejskich opowieści o historii XX wieku.

Oficjalne otwarcie muzeum miało kameralny, ale jednocześnie niezwykle uroczysty i podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości byli m.in. kombatanci, członkowie Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. To właśnie oni pierwsi przekroczyli progi nowo otwartego muzeum.

– To muzeum jest dziełem tych wszystkich, którzy przekazali nam cząstkę swoich rodzinnych historii – zaznacza dyrektor Machcewicz. Wystawę tworzyli nie tylko historycy, scenografowie i architekci, ale także osoby prywatne, które podzieliły się swoimi najcenniejszymi rodzinnymi pamiątkami. Na około 2 tys. eksponatów, prawie połowę stanowią dary i depozyty. Szczególne podziękowania należą się m.in. Oldze Krzyżanowskiej, córce gen. Aleksandra Krzyżanowskiego (ps. „Wilk”), dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Podarowała ona muzeum „rodzinne relikwie”, m.in. sygnet ojca wykonany w sowieckim obozie w Riazaniu.

Ta wystawa jest zapisem emocji. Stara się przedstawić jak najpełniejszy obraz wojny. Nie tylko w kategoriach militarnych, politycznych czy ideologicznych, ale przede wszystkim z perspektywy ludności cywilnej. – Otwarcie tego muzeum oznacza, że chcemy uczcić tych, którzy walczyli oraz uczcić tych, którzy nie brali udziału w wojnie jako żołnierze, ale których ta wojna zmiażdżyła i zniszczyła. Jest to gorzki kawałek polskiej historii, przed którym nie możemy uciekać – podkreśla Olga Krzyżanowska, która w czasie wojny jako harcerka należała do Szarych Szeregów.

W zamyśle twórców wystawy szczególnie ważną grupą zwiedzających będzie młodzież szkolna. Jak przyznaje dyrektor Machcewicz: – Muzea w coraz większym stopniu kształtują świadomość historyczną, a nasze muzeum jest właśnie w dużej mierze skierowane do młodych Polaków, do młodych Europejczyków. Liczymy na to, że będą oni tutaj chętnie przybywać.

– Bardzo mi się podobało! – tak o swoich wrażeniach po obejrzeniu wystawy opowiada Mikołaj Kot, uczeń Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum. – Fajnie, że można tutaj poznać historię, zwłaszcza w interaktywny sposób. Otwarcie takiego muzeum jest jak najbardziej na plus – dodaje.

Muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, przy czym we wtorek zwiedzanie jest darmowe. Kasy muzeum czynne są od godz. 9.30, a ostanie wejście na wystawę możliwe jest o godz. 17.00. Bilety można także kupować przez internet.

Ceny biletów:

  • normalny – 23 zł
  • ulgowy – 16 zł
  • rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) – 55 zł
  • grupowy normalny (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 23 zł
  • grupowy ulgowy (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 16 zł

Dodatkowo w kasach muzeum, po uiszczeniu opłaty w wysokości 5 zł, można wypożyczyć audioprzewodnik, który dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.