Niebieski Skarb zaprasza na wydarzenia Światowego Dnia Autyzmu

21 marca 2017r. | Drukuj

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia.

W czwartek 30 marca w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film dokumentalny  „Życie animowane”. Film powstał na podstawie autobiograficznej powieści dziennikarza i laureata Pulitzera Rona Suskinda.

Kolejnym punktem Dni Autyzmu będzie konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem”. Spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 31 marca 2017 r. o godz. 12 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA.

– W tym roku poszerzyliśmy program konferencji. Wydłużyła ona nam się o kolejne punkty, zachowując przy tym bezpłatny i masowy wymiar – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz będą też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 1 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Galerii DELFINO przy ul. Staromiejskiej i przejdzie na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny na plakat dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”.

Ostatnim wydarzeniem soboty będzie 1 kwietnia o godz. 18 Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom ze Spektrum Autyzmu „Niebieski Skarb” będzie to czwarty rok organizacji dużego wydarzenia w Powiecie Lęborskim. Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” zwraca uwagę, że wiele działań dotyczących Dni Autyzmu prowadzone jest na terenie szkół. – Początek kwietnia to wiele oddolnych inicjatyw w szkołach i przedszkolach. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, a 2 kwietnia noszą niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładają niebieskie rzeczy. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.   

Ważną rolę edukacyjna pełni spot promocyjny nagrany w Przedszkolu nr 9 w Lęborku. Przedszkolaki z grupy integracyjnej doskonale pokazały, że wiedzą co to autyzm i że nie przeszkadza on w zabawie i w funkcjonowaniu w grupie.

fot. archiwum

Dla dzieci z „Niebieskiego Skarbu” oraz ich rodzin wyjątkowy będzie 2 kwietnia. Klub Pogoń Lębork zaprosił wszystkich na mecz III ligi Pogoń – Górnik Konin. Dzieci z autyzmem oraz ich rodzeństwo wyprowadzą zawodników obu drużyn na boisko, a następnie będą kibicować drużynie z Lęborka. Dla wielu będzie to pierwsza wizyta na stadionie.

Wieczorem, 2 kwietnia br. rozświetlony na niebiesko zostanie też budynek Muzeum w Lęborku.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

30 marca 2017  (czwartek)

  • g. 18  „Życie animowane” film fabularny prod. Francja, USA , bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

31 marca 2017 (piątek)

  • g. 12 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

1 kwietnia 2017 (sobota)

  • g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy Galerii DELFINO)
  • g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)
  • g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

2 kwietnia 2017 (sobota)

  • wieczorem – Symboliczne rozświetlenie budynku Muzeum w Lęborku na niebiesko

Patronat: Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Muzeum w Lęborku, Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Wydawnictwo HARMONIA, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku, Fundacja Komitte Nothilfe z Limburga.

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze