fot. gk: Rybacy chca łowić więcej łososi

Świeża ryba prosto z kutra? Czemu nie. W Ustce już niebawem powstanie targ rybny z prawdziwego zdarzenia. Dzięki mobilnej aplikacji zainteresowani kupnem dorsza nie z zamrażarki dowiedzą się o terminie powrotu kutra z morza i gatunkach ryb znajdujących się na pokładzie.

fot. GK

– O powstaniu w kurorcie targu rybnego mówiło się już od dawna. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie w Ustce zarejestrowanych jest najwięcej jednostek rybackich. Tradycje rybołówstwa w naszym mieście są bardzo duże, dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten fakt do celów turystyczno-promocyjnych – mówi Jacek Cegła, Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Ustki.

W celu stworzenia nowego produktu turystycznego Miasto Ustka przystąpiło do projektu „Fish markets – Small coastal fishery and its heritage as significant potential for tourism destination development” (Małe rybołówstwo przybrzeżne i jego dziedzictwo jako znaczący potencjał rozwoju turystycznego). Głównym założeniem projektu jest rozwój małych rynków rybnych oraz promocja dziedzictwa opartego na rybołówstwie przybrzeżnym.

Kupno świeżej ryby prosto z kutra będzie nie lada gratką dla turystów i z pewnością przyczyni się do ożywienia portu. Ryby będą sprzedawane z lad znajdujących się w porcie. W ramach projektu powstanie specjalna aplikacja mobilna na smartfony za pośrednictwem której klienci dowiedzą się o terminie powrotu kutrów z morza i asortymencie zakupu.

– Chcemy również opracować publikację „Ryby od morza do stołu – turystyczny przewodnik po portach i rynkach rybnych, obiektach gastronomicznych, muzeach rybołówstwa”, który będzie zawierał informacje m.in. o pracy i znaczeniu zawodu rybaka, rybach występujących i poławianych w Bałtyku, przykładowych przepisach kulinarnych, atrakcjach turystycznych i imprezach nawiązujących do tematyki rybołówstwa – dodaje Jacek Cegła.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Południowy Bałtyk 2014 – 2020. Partnerami są podmioty z Polski, Niemiec i Litwy. Liderem projektu jest Uniwersytet w Greifswaldzie (Niemcy). Całkowita wartość projektu dla Miasta Ustka to 829 020,00 zł, w tym kwota dofinansowania 85% wynosi 704 667,00 zł. Realizacja przewidziana na lata 2016 – 2019.

Zapoznaj się ze szczegółowym harmonogramem działań w ramach projektu <<< kliknij tutaj >>>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.