W 73. rocznicę (17.03.1944) podpisania memorandum podziemnej Centralnej Rady Łotwy, Ambasador Łotwy w Polsce Ilgvars Klava złożył wieniec na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej w powiecie lęborskim.
Ilgvars Klava w Krępie Kaszubskiej
W piątek 17 marca w 73. rocznicę (17.03.1944) podpisania memorandum podziemnej Centralnej Rady Łotwy, Ambasador Łotwy w Polsce Pan Ilgvars Klava złożył wieniec na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej, gdzie znajduje się miejsce spoczynku Konstantinsa Čakste. Ambasadorowi towarzyszył senator Kazimierz Kleina, samorządowcy oraz dzieci z Zespołu Szkół w Garczegorzu.Uroczystość zorganizowała Ambasada Łotwy w Polsce – Latvijas vēstniecība Polijā
Opublikowany przez Kazimierz Kleina na 19 marca 2017
Na cmentarzu tym znajduje się miejsce spoczynku Konstantinsa Čakste – stojącego w latach 1941 – 1944 na czele łotewskiego ruchu oporu w czasie okupacji niemieckiej, jednego z sygnatariuszy memorandum, który pod koniec wojny jako więzień KL Stutthof zmarł w trakcie Marszu Śmierci w okolicach Lęborka.
W uroczystości uczestniczył senator Kazimierz Kleina, wiceprzewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej, samorządowcy: Teresa Ossowska-Szara – starosta lęborski, Witold Namyślak – burmistrz Lęborka oraz Andrzej Strzechmiński – burmistrz Łeby. Na zaproszenie Pana Ambasadora delegacji towarzyszyli uczniowie Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu ze szkolnym sztandarem, pod opieką pani dyrektor Alicji Guźniczak. Ambasador złożył również wizytę w Izbie Pamięci Ofiar Marszu Śmierci.
Memorandum Centralnej Rady Łotwy powstało 17 marca 1944 roku. Zostało podpisane przez 189 działaczy politycznych oraz kulturalnych Łotwy i deklarowało konieczność bezzwłocznego odnowienia suwerenności Republiki Łotewskiej i utworzenia rządu Łotwy. Dokument ten jest bardzo ważnym poświadczeniem politycznego ruchu oporu w walce o wolne i niepodległe państwo. W 2009 roku Memorandum zostało wpisane na Łotewską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć świata”.
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.