Nazistowskie flagi w USC

16 lutego 2011r. | Drukuj

Flagę ze swastyką znaleźli robotnicy remontujący dawny Urząd Stanu Cywilnego w Ustce.  To i inne znaleziska ukryte były pod drewnianą podłogą w sali ślubów.

fot. Adam Brzóska

Ekipa remontowa zrywając deski podłogowe w byłym Urzędzie Stanu Cywilnego natrafiła na hitlerowskie flagi z okresu II wojny światowej. Na jednej widnieje swastyka, a inne to elementy kodu flagowego wieszanego na statkach i budynkach związanych z żeglugą. Przed wojną w tym budynku przy ul. Marynarki Polskiej mieściła się siedziba niemieckiego armatora Edwarda Geissa. Jak twierdzi ustecki historyk Marcin Barnowski, firma miała około dziesięciu parowców i utrzymywała kontakty handlowe z portami bałtyckimi i nad Morzem Północnym, z Wielką Brytanią włącznie. Po wojnie kamienica należała do miasta i była siedzibą urzędów. Niedawno budynek po USC trafił w prywatne ręce. Po remoncie ma tu znajdować się między innymi drogeria Rossmann. Właściciel kamienicy jest zaskoczony znaleziskiem i dziwi się, że od 1945 roku podczas remontów nie natrafiono na niemiecką skrytkę.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Andrzej pisze:

    To się nazywa znalezisko

  2. GDA pisze:

    Chętnie zakupię od właściciela firmy owe znalezisko.

Dodaj komentarz