Bazuny mają 40 lat!

15 lutego 2011r. | Drukuj

Jeden z najbardziej popularnych i uznanych kaszubskich zespołów ludowych obchodzi swoje 40-lecie. Zespół Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa powstał 14 lutego 1971 roku.

fot. zukowo.pl

40 lat temu w Zakładzie Rolnym P.G.R. w Przyjaźni zawiązała się 26-osobowa grupa,  która chciała wskrzesić dawne obyczaje kaszubskie. Pomogli pracownicy Wojewódzkiego Domu Kultury w Gdańsku, którzy nadali grupie nazwę  Zespół Pieśni i Tańca Bazuny. Instruktorem był wówczas Aleksander Tomaczkowski, który później został kierownikiem zespołu. Bazuny szybko zdobyły szerokie uznanie i rozgłos. W 1971 r. przeprowadzono pierwsze nagranie radiowe, a później telewizyjne. Zespół osiągał szereg sukcesów m.in. na Festiwalach w Łodzi, Mielcu, Kazimierzu Dolnym, Gdańsku i na festiwalu Złoty Paw na Węgrzech. Aleksander Tomaczkowski był bezsprzecznie twórcą tych sukcesów.  Złożony nieuleczalną chorobą zmarł 13 sierpnia 1979 r. W X rocznicę istnienia zespół przyjął imię Aleksandra Tomaczkowskiego.

fot. zukowo.pl

W następnych latach zespół działał przy Domu Kultury w Leźnie i również zdobył wiele laurów. W 1992 r. Bazuny przeniosły się do Żukowa. Od tamtej pory jest jednym z największych, najbardziej rozpoznawanych i uznanych kaszubskich zespołów ludowych. Jego występy są prawdziwym widowiskiem folklorystycznym. Kaszubi z Żukowa nie tylko świetnie tańczą, ale i używają tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych. Jednym z nich jest oczywiście bazuna – długa, prosta, drewniana trąba, na której granie jest prawdziwą sztuką. Innym jest burczybas włosowy, zbudowany z beczułki bez dna. Na jeden otwór naciągnięta jest skóra zwierzęca, a w środku zamocowane jest końskie włosie, które odpowiednio pociągane rękoma i polewane wodą wydaje charakterystyczny odgłos. Zespół ma także burczybas łańcuchowy, który działa podobnie. Atrakcją są oczywiście diabelskie skrzypce, które zastępują w kapeli kaszubskiej perkusję. W Walentynki 40-osobowy zespół Bazuny obchodził 40-lecie swego istnienia.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 2 (dodaj własny »):
  1. Agnieszka pisze:

    Bardzo sie ciesze ze są takie Zespoły szkoda tylko że nie znalazła się jeszcze jakas młoda osoba która by pomogła znaleśc sponsora i rozleklamowała poza nasz kraj ten wspaniały zespół przeciez są młodzi Kaszubi którzy pokonczyli studia o kierunku marketingowym dlaczego tak mało młodych kreatywnych osób się nie angażuje w naszą kulturę jednak Slązacy sĄ BARDZIEJ AKTYWNI POTRAFIĄ NAWET ZDOBYWA C CERYFIKATYza SWOJE REGINALNE WYROBY a Kaszubi moze sie zmieni szkoda ze ja jestem wiekowa i zchorowana tobym też pomogła

  2. adam pisze:

    Witam miałem okazje podziwiać zespół bardzo ładnie to wszystko wygląda podziwiam i pozdrawiam jedną panie

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze