Do Łeby dojedziemy jeszcze szybciej. Remont drogi już w tym roku

04 listopada 2016r. | Drukuj

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 214 na odcinku Łeba – Białogarda wraz z budową obwodnicy Wicka w powiecie lęborskim. Droga o łącznej długości ponad 13 km ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2018 roku.

fot. Wikimedia

fot. Wikimedia

W urzędzie gminy w Wicku przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku i wykonawcy, firmy Strabag podpisali umowę dotyczącą inwestycji. Przy podpisaniu umowy obecni byli też marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk i wicemarszałek Ryszard Świlski. Wartość umowy to 43 mln zł netto. Ofertę Strabag wybrano w przetargu jako najkorzystniejszą.

Droga wojewódzka zostanie rozbudowana na odcinku ponad sześciu kilometrów od ronda w Łebie w kierunku miejscowości Wicko, a obwodnica Wicka ma mieć ok. 7,5 km długości. Wicemarszałek województwa Ryszard Świlski jest przekonany, że realizacja inwestycji spowoduje poprawę bezpieczeństwa na drodze, usprawni ruch i przyczyni się do skrócenia czasu podróży oraz do zwiększenia mobilności społeczeństwa. Podkreślił, że „jest to ważny regionalny układ drogowy łączący północną i południową część województwa, wykorzystywany przez mieszkańców i turystów”.

Droga wojewódzka 214 z uwagi na ruch jest bardzo silnie obciążona w sezonie letnim i przy istniejącym natężeniu ruchu stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu. Dzięki inwestycji zwiększy się nie tylko płynność ruchu na drodze, ale poprawi się też bezpieczeństwo pieszych i kierujących pojazdami. W ramach inwestycji przewidziano m.in. budowę ciągu pieszo-rowerowego i chodników, budowę i rozbudowę skrzyżowań z drogami powiatowymi, gminnymi i wojewódzką, budowę dróg dojazdowych, przebudowę istniejących i budowę nowych zatok autobusowych, budowę przejść dla płazów i małych zwierząt oraz budowę i rozbudowę oświetlenia drogowego, kanalizacji deszczowej, ekranów akustycznych, wycinkę drzew i krzewów.

droga-214
Strabag podał, że budowa przewiduje podniesienie klasy drogi wojewódzkiej do klasy G, czyli głównej i poprawę bezpieczeństwa warunków drogowych. Jezdnie zostaną poszerzone do ośmiu metrów z obustronnymi poboczami i dostosowane do prędkości poruszania się pojazdów poza terenem zabudowanym do 70-90 km/h. Na całej długości rozbudowywanej drogi powstanie ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej. Powstaną również dwa obiekty mostowe zlokalizowane nad Strugą Charbrowską oraz Strugą Białogardzką.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze