fot. nadesłane

Entuzjastyczna i pełna ambitnych planów młodzież związana z Oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie postanowiła reaktywować Klub Młodzieży Kaszubskiej „Cassubia”, który funkcjonował w tej miejscowości w latach 2003-2007.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Swą działalnością klub nawiązuje do historycznej korporacji założonej w Warszawie przez Karola Kreffta, powojennego starosty kartuskiego, założyciela oddziałów Zrzeszenia w Żukowie i Chmielnie, patrona górnego ronda w Żukowie.

Zgodnie z regulaminem główna działalność skupiona będzie na integracji młodzieży z terenu gminy Żukowo oraz innych gmin kaszubskich wokół kwestii związanych z wszechstronnym rozwojem tego terenu i społeczności go zamieszkującej. Na zebraniu blisko trzydziestu młodych podzieliło się swoimi planami.

– Wkrótce założymy grupę dyskusyjną, może też osobny portal. Tam będziemy dzielić się myślami i osiągnięciami – informował nowo wybrany prezes klubu Robert Groth z Miszewa, który od kilku lat jest już związany z mediami, najpierw z Telewizją Wybrzeże, a obecnie z Radiem Gdańsk, gdzie współtworzy magazyn kaszubski „Na bôtach i w bòrach”.

Doświadczenie medialne mają też inni członkowie Zarządu: Szymon Jancen, Weronika Pryczkowska, Marta Okrój, Beata Bach, Antoni Pryczkowski, Patryk Kreft. Natomiast Szymon Biłanicz – uczeń trójmiejskiego liceum, stworzył już pierwszy film o Kaszubach, który – z wielką uwagą i aplauzem – został zaprezentowany podczas spotkania. Najwięcej dokonań banińska młodzież ma pewnie jednak  na niwie wokalnej. Od lat tworzy zespoły „Spiéwné kwiôtczi” i „Młodzëzna”. Na zebraniu wykonano po raz pierwszy utwór o tytule „Piesniô Cassubii”, którą przyjęto jako hymn klubu.

– Chcielibyśmy stworzyć także grupę kabaretową. Mamy trochę doświadczenia w tej materii. Występowaliśmy wielokrotnie jako kabaret „AMatizernoga”. To działanie warto by zintensyfikować – mówi Weronika.

Najważniejszym jednak wezwaniem najbliższych miesięcy jest zorganizowanie I Kongresu Młodych Kaszubów, który ma odbyć się w listopadzie w Kartuzach. „Cassubia” ma wystąpić jako jeden z głównych organizatorów. Chce do współpracy zaprosić inne kluby młodzieżowe, zwłaszcza „Pomoranię” z Gdańska i ” Zemia Rodnô” z Wejherowa. Kongres ma zgromadzić około stu młodych ludzi szczerze zaangażowanych w działalność kaszubską. W pismach wystosowanych do współpracowników członkowie Cassubii napisali między innymi: Ufamy gorąco, że Kongres będzie miał duże znaczenie w kształtowaniu przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego, księży, artystów, dziennikarzy, działaczy kultury. Niewątpliwie podkreśli rolę młodych w całym regionie kaszubskim oraz wyznaczy priorytety w przyszłej działalności.

Jan Antonowicz

Uchwała KMK „Cassubia”

Nikt nie jest w stanie w pełni kochać wielkiej ojczyzny, kto nie kocha swej ojczyzny najmniejszej. Dla nas, młodych mieszkańców gminy Żukowo oraz gmin ościennych, zrzeszonych w Kole Młodzieży Kaszubskiej o historycznej nazwie „Cassubia”, Małą Ojczyzną są Kaszuby. Im pragniemy służyć i dla nich pracować dla ogólnego dobra mieszkańców regionu, a zwłaszcza naszych rodzinnych okolic. Swój cel chcemy osiągać poprzez pogłębianie wiedzy o swoim regionie oraz zachęcanie do ogólnej edukacji na poziomie akademickim. Tak przygotowani chcemy służyć mieszkańcom naszej gminy i okolic na wszystkich płaszczyznach życia społecznego, a zwłaszcza edukacyjnej, kulturowej i gospodarczej. Nie uchylamy się od przyjmowania odpowiedzialności za losy naszego regionu, wspierając kształtowanie naszego społeczeństwa na historycznych podstawach kultury europejskiej opartej na wartościach chrześcijańskich tak bardzo bliskich zrębom tożsamości etnicznej Kaszubów. Wielki dorobek naszych przodków i mądrość wybitnych synów tej ziemi są dla nas ogromną wartością, a fundamentem naszej tożsamości etnicznej jest język kaszubski. Ten fragment światowego dziedzictwa jest ważnym czynnikiem stymulującym nasze działania dla dobrej, bogatej kulturowo i gospodarczo, przyszłości naszej Małej Ojczyzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.