Kaszuba z USA odkrywa losy wybitnego dziadka

06 września 2016r. | Drukuj

Wydanie książki „Król Kaszubów – Karol Krefft” zaczyna przynosić nieoczekiwane efekty. Przypomnijmy, że K. Krefft, urodzony w Zaworach pod Chmielnem, a zamieszkały przez wiele lat w Otominie pod Żukowem, był przedwojennym założycielem warszawskiej Korporacji „Cassubia”.

Od prawej: Wiesław Kawecki, Michael Bevan, Eugeniusz i Elżbieta Pryczkowscy

Od prawej: Wiesław Kawecki, Michael Bevan, Eugeniusz i Elżbieta Pryczkowscy

Jako znakomity prawnik po Uniwersytecie Warszawskim został radcą wojewody pomorskiego. Po wojnie był starostą kartuskim. Założył oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie i Chmielnie. Inwigilowany przez komunistyczny reżim, zmarł w chorobie i osamotnieniu 28 października 1995 roku.

Z inicjatywy ZKP w Żukowie górne rondo żukowskie nosi imię K. Kreffta, co roku odbywają się konkursy wiedzy o nim. Postać ta jest coraz bardziej znana i doceniana. Jego biografia zawiera też sporo utworów literackich, które przedstawiają nam Kaszubskiego Króla, jako świetnego poetę, wielkiego znawcę języka kaszubskiego (znał ponadto siedem innych języków) i wielkiego miłośnika Kaszub.

Zdjęcie Karola Kreffta po 40-tce.

Zdjęcie Karola Kreffta po 40-tce.

Książka trafiła między innymi do jedynej córki Kreffta Janiny Gabrieli, która mieszka na Alasce. Za jej pośrednictwem otrzymał ją jej syn, wnuk Karola, Michael Bevan z okolic Seatle w stanie Washington. Wyjechał do USA w dzieciństwie. Jest ekspertem w dziedzinie lotnictwa. Pracuje w zakładach Boeinga. Po pozyskaniu książki bardzo zaintrygował się losami swego dziadka, którego miał okazje spotkać tylko raz w żuciu, w 1991 roku. Pamięta z tego spotkania, że dziadek perfekcyjnie posługiwał się językiem angielskim. Teraz przekonał się, że dziadek również pisał po angielsku. Ciekawe również jest uderzające podobieństwo wnuka i dziadka.

Okładka książki.

Okładka książki.

Michael jest bardzo zaintrygowany dokonaniami swego przodka. Poznaje powoli Kaszuby i kaszubskość. Niestety, losy tak pokierowały jego życiem, że niewiele wiedział dotychczas na ten temat. Również działanie utrudnia mu nieznajomość polskiego. Ale jest zdeterminowany. Chce gruntownie poznać swoje kaszubskie korzenie. W tym celu przybył na Kaszuby. Dzięki pomocy swego wujka, Wiesława Kaweckiego z Warszawy, krok po kroku poznaje miejsca, z którymi związanymi był jego dziadek, a dzięki ludziom, którzy go znali, poznaje też jego losy i dokonania.

Jan Dosz


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze