Szkoły w Gdyni gotowe na pierwszy dzwonek

29 sierpnia 2016r. | Drukuj

Nowy rok szkolny już za pasem. Czas zatem na krótkie zestawienie danych na temat liczby uczniów, którzy w tym roku rozpoczną naukę w szkołach, remontów, jakie przeszły gdyńskie placówki oświatowe i nowych programów edukacyjnych.

fot. M. Kowalski

fot. M. Kowalski

W roku szkolnym 2016/2017 w gdyńskich szkołach (łącznie ze szkołami specjalnymi) rozpocznie naukę 27 150 uczniów i 4 995 przedszkolaków, z czego:

• 13 453 uczniów w szkołach podstawowych (998 uczniów w pierwszych klasach),
• 5 808 uczniów w gimnazjach (1 988 uczniów w pierwszych klasach),
• 4 218 uczniów liceów ogólnokształcących (1 215 uczniów w pierwszych klasach),
• 3 671 uczniów szkół zawodowych (1 058 uczniów w pierwszych klasach).

W Gdyni przeprowadzono prace remontowe lub inwestycyjne w 71 placówkach oświatowych (w 13 szkołach podstawowych, 28 przedszkolach, 10 liceach/ zespołach szkół licealnych, 13 gimnazjach/ zespołach szkół oraz 7 zespołach szkół zawodowych). Na ten cel wydano ok. 14,5 mln zł. Wykonano m.in. remonty sanitariatów, dachów, instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej, wymianę posadzek czy izolacje ścian fundamentowych. O nowy plac zabaw wzbogaciło się Przedszkole nr 54 przy Zespole Szkół nr 10 na Karwinach. Z kolei uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego rozpoczną nowy rok szkolny w pięknej, nowo wybudowanej sali gimnastycznej.

Niemal wszystkie prace remontowe dobiegły już końca. Jedynie w kilku placówkach roboty będą kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, co nie będzie jednak miało wpływu na bieżącą działalność szkół. Jeszcze w tym roku zakończy się budowa (wraz z wyposażeniem) filii żłobka dla 52 dzieci do lat 3 na Dąbrowie, przy Zespole Wczesnej Edukacji Nr 1. Ta inwestycja będzie kosztować ok. 2,3 mln zł.

Z nowości w ofercie edukacyjnej najważniejsze są zmiany wynikające z reformy oświatowej przeprowadzonej w mieście. Powstaną:
• nowe szkoły zawodowe: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, 2 i 3 oraz Zespół Szkół Ekologiczno -Transportowych,
• nowe Gimnazjum nr 28 na ul. Dickmana 14 i nowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w tej samej siedzibie (w wyniku połączenia Gimnazjum nr 28 i V LO).

Dwie szkoły otrzymają nowe siedziby. Będzie to IX Liceum Ogólnokształcące na ul. Orłowskiej 57 oraz Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych na al. Zwycięstwa 194. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą mieli także szansę nauki nowych zawodów: technika transportu kolejowego, kierowcy mechanika oraz technika usług kosmetycznych (w szkole policealnej).

Oprócz tego, w szkołach i przedszkolach będą realizowane nowe projekty edukacyjne. Niektóre z nich to:
• „Przedszkolaki czytają”: projekt skierowany do przedszkolaków, ich rodziców oraz nauczycieli przedszkolnych. Ma na celu wspieranie czytelnictwa, kształtowanie dobrych nawyków czytelniczych i popularyzację wartościowej, rozwijającej wyobraźnię literatury dla dzieci.
• „Bezpieczny Przedszkolak”: Adresowany do przedszkolnych „starszaków”. Dzięki zaangażowaniu instytucji i służb dbających o bezpieczeństwo w mieście nauczy dzieci bezpiecznych zachowań.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Polska – pożegnanie z demokracją? Słowo przestrogi
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK
I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

Najnowsze komentarze