fot. marszsledzia.pl

100 uczestników, 12,5 km do przebycia w tym 4,5 godziny brnięcia w morskiej wodzie a na koniec solony śledź. W sobotę 27 sierpnia z miejscowości Kuźnica na półwyspie helskim wyruszy XVI edycja „Marszu Śledzia”. Jest to jedyny w Polsce i na Świecie marsz pieszy przez morze, a konkretnie przez środek Zatoki Puckiej. Jak zawsze zapowiada się wyśmienita zabawa w świetnym towarzystwie.

fot. marszsledzia.pl
fot. marszsledzia.pl

Co roku w „Marszu Śledzia” bierze udział stu uczestników i tylko tylu. Tym razem chętnych było aż 16 na miejsce. Zapisy trwały od lutego do maja jednak tradycyjnie zachowaliśmy morski, zbójecki zwyczaj 10 miejsc last minute, które są dostępne dla pierwszych 10 osób, które w dniu marszu zaryzykują i pokażą się w Kuźnicy. – tłumaczy Radosław Tyślewicz, Pierwszy Śledź RP.

„Marsz Śledzia” wystartuje w sobotę 27 sierpnia około godz. 10.00 z Kuźnicy. Stu uczestniku pokona dystans 12 km brnąc w wodzie mieliznami Rybitwiej Mielizny aby około godziny 15.30 wynurzyć się na Szpyrku w Rewie. Tam nastąpi uroczyste wręczenie bitych, numerowanych odznak marszu oraz czekać będzie poczęstunek.

Wcześniej jednak śmiałkowie muszą przejść cztery próby:

  • Etap 1 – „Wiary” czyli wejście do wody i stopniowe oddalanie się od brzegu półwyspu Helskiego. Woda staje się coraz głębsza a po ok. 700 metrach trzeba zacząć płynąć.
  • Etap 2 – „Syndrom Mojżesza” czyli marsz w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, „mając mur z wody po prawej i lewej stronie”. W tym etapie można podziwiać osobliwości natury oraz zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.
  • Etap 3 –„Próby” – każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.
  • Etap 4 – „Byle do brzegu”. Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. „głębinkę” o szerokości od 700 m do 1400 m. Ten odcinek uczestnicy pokonują w wodzie ciągnięci na linie za kutrem rybackim lub na pokładach łodzi.

Sobotnie zmagania tradycyjnie poprzedzi Wieczór z Marszem Śledzia, który odbędzie się w piątek 26 sierpnia o godz. 19.00 w Czerwonej Oberży w Kuźnicy. Tegorocznym gościem wieczoru ale również uczestnikiem marszu będzie nasz regionalny, trójmiejski podróżnik, laureat m.in. nagrody „Kolosów” Marcin Gienieczko. Będzie to również okazja do spotkania z całą załogą śledziową zarówno z Weteranami czyli osobami, które już w marszu brały udział jak również Nowicjuszami, sympatykami i organizatorami. – dodaje Radosław Tyślewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.