W Łebie, starym nadmorskim kaszubskim grodzie, znanym od stuleci,  w 2008 roku zamieszkał Apostoł św. Jakub Starszy, patron pielgrzymów, rybaków i żeglarzy.

camino-leba-2015-10

Jego grób znajduje się w hiszpańskim Santiago de Compostela, a niewielki fragment kości – bezcenna relikwia – w Łebie. Święty Jakub modli się za nas pomagając w naszej drodze do nieba. Dlatego przychodzą do Niego pielgrzymi w pielgrzymce zwanej od IX wieku po hiszpańsku „Camino”.

Kaszubskie camino to wspólna inicjatywa Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, pana Senatora Kazimierza Kleina, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej. Jej celem pierwszym jest uczczenie Apostoła św. Jakuba ale od samego początku czyli od 2009 roku wiąże się Kaszubskie camino z ideą promocji zaniedbanego w tej części Pomorza rękodzieła oraz  integracji środowiska pomorskich działaczy społecznych i parafialnych, którzy podczas spotkania w Łebie w ożywiony sposób dyskutują na ważne tematy społeczne podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej.

W tym roku znakomite grono profesorów,  ks. Bp dr hab. Wiesław Śmigiel, ks. prof. Henryk Skorowski (UKSW, Warszawa), Ks. prof. Janusz Mierzwa (UPJPII, Kraków), ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW, Warszawa), ks. dr Janusz Chyła (UMK, Toruń), dr Władysław Sokołowski (WSSMiKS, Chełm), dr Mirosław Kuczkowski (UMW, Olsztyn) będą referować bardzo złożoną problematykę związaną z kulturotwórczą rolą parafii.

Centralnym wydarzeniem Kaszubskiego camino jest Msza św. w języku kaszubskim, która gromadzi nie tylko mówiących w tym języku uczestników ale także wielu turystów.

Odbywający się w czasie Kaszubskiego camino (19-21. sierpnia) Festiwal Rękodzieła zgromadzi w tym roku kilkudziesięciu rękodzielników, którzy będą prezentować swoje wyroby. Obejrzymy także wystawę fotografii ks. Henryka Zielińskiego. Możemy wziąć udział we Mszy św. Wilków Morskich oraz we Mszy św. po kaszubsku. Zapraszamy.

organizator: Dzieło Kolpinga Diecezji Pelplińskiej, Parafia św. Jakuba Apostoła w Łebie
miejsce: Kościół św. Jakuba Apostoła oraz Park Jana Pawła II w Łebie

DODATKOWE INFORMACJE

 • Jarmark Morski, który skupia twórców ludowych, rękodzielników oraz osoby tworzące przedmioty inspirowane tradycją regionalną, które spełniają historyczne, kulturowe, albo przyrodnicze walory naturalne (wierność stylowi regionalnemu, zastosowanie tradycyjnych technik i materiałów, precyzja i technika wykonania, walory artystyczne
, oryginalność i innowacyjność w podejściu do tradycyjnego wzornictwa regionu
, poszukiwanie „nowych przestrzeni” dla wzorów i wyrobów zaczerpniętych z tradycji

)
 • lokalne biorące udział w tym wydarzaniu będą oznaczone specjalnymi naklejkami, gdzie będzie można skosztować specjalnie przygotowanego kaszubskiego menu. Poniżej lista Restauracji będących partnerami wydarzenia:
  – Restauracja Kapitańska Łeba Hotel & Spa***, ul. Nadmorska 9b
  – Restauracja Książęca Hotel WODNIK***, ul. Nadmorska 10
  – Restauracja Zdrowotel Łeba ul. Nadmorska 15/17
  – Restauracja Kaszubianka, ul. Kościuszki 19
  – Restauracja „OLD Ship”, ul. Kościuszki 95A
  – Tawerna Port Łeba ul. Jachtowa 8
  – Bar Faleza, ul. Turystyczna 4
  – Bar Leśny, ul. Turystyczna 3

Poniżej przydatne linki:
-> STRONA KASZUBSKIEGO CAMINO – http://parafia.net/kaszubskie-camino-2015/
-> STRONA WYDARZENIA NA FACEBOOK „Kaszubskie Camino” – https://www.facebook.com/events/1161769050562962/
-> STRONA WYDARZENIA NA FACEBOOK „Ogólnopolska Konferencja” – https://www.facebook.com/events/1623095867982430/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.