Kaszubskie spotkanie podczas Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu

15 kwietnia 2016r. | Drukuj

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i narodzin Państwa Polskiego stało się okazją do rozmowy abp. Henryka Muszyńskiego z senatorem Kazimierzem Kleiną, przewodniczącym Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

mat. prasowe

mat. prasowe

– Rozmawialiśmy o sprawach kaszubskich polskich i europejskich. Wspominaliśmy pierwsze kaszubskie wydanie Pisma Świętego. Ks. Prymas był jego promotorem i recenzentem. Wspominaliśmy spotkania Klubu Kaszubologów z Seminarium w Pelplinie z Klubem Pomorania. Ks. Prymas wspominał swoje trudne lata 50te w Seminarium trudne dla kleryków, ale także i Kaszubów – mówi senator Kazimierz Kleina.

Arcybiskup senior Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie. W 1960 roku rozpoczął studia specjalistyczne, które odbywał kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu i p.o. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu. W 1985 roku Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, a dwa lata później ordynariuszem diecezji włocławskiej. W 1992 roku otrzymał nominację na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, którą tą funkcję pełnił do 2010 roku. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski, który decyzją papieża Benedykta XVI z 2006 roku został ponownie związany z osobą arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego.

Postanowieniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki prezydenta RP z 8 czerwca 2010 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski[16]. Wcześniej postanowieniem z 8 listopada 2001 prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Komandorski tegoż orderu[17]. W 2001 został udekorowany Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec[18], przyznanym przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua[19].

W 1998 roku nadano mu tytuł honorowego obywatela Kościerzyny.


Opublikowano w: KościerzynaRegionWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz