Znowu wrak na plaży

11 lutego 2011r. | Drukuj

Fragmenty bardzo starego wraku morze wyrzuciło na brzeg w Gdyni przy Klifie Redłowskim. Zdaniem archeologów mogą to być pozostałości żaglowca z XVII wieku.

fot. gk: Wrak na plaży w Gdyni

Morze wyrzuciło fragmenty statku kilkanaście dni temu. Na brzegu przy Klifie Redłowskim zauważyli je przechodnie, między innymi pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni. Dziś drewniane elementy  kadłuba statku oglądali  archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Naukowcy postanowili zabrać znalezisko do muzeum. Tam zostaną umieszczone w basenie żeglarskim na Ołowiance, by uchronić drewno przed dalszym zniszczeniem. Prace nadzorowała, podobnie jak ostatnio w Łebie, Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych CMM. – Zabezpieczyliśmy dziesięć wręgów z klepkami podwójnego poszycia – zewnętrznego i wewnętrznego. Mogą być to fragmenty jednego z dwóch wraków żaglowców, jakie wstępnie zbadaliśmy w ubiegłym roku – wyjaśnia archeolog.  Znalezisko zostanie szczegółowo zbadane dopiero za kilka tygodni.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 3 (dodaj własny »):
 1. Jarosław pisze:

  18 01 2011 znalazłem wyrzucone szczątki tego wraka i powiadomiłem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni mam tez fotki z tego dnia ciesze się że sprawa nabrała toku pozdrawiam Jarosław Serzysko

 2. Robert pisze:

  Fajnie, ze masz fotki, tylko jak można je zobaczyć?
  Gratuluję znaleziska !!!

 3. Biesiad pisze:

  Jaro! Gratulacje! Jak widać morsowanie służy również szeroko pojętej dbałości o kulturę i dziedzictwo narodowe. Czujność czekisty i marynarza zadziałała prawidłowo. Normalny spacerowicz nie zwróciłby na te pozostałości uwagi.

Dodaj komentarz