Światowe Dni Autyzmu w powiecie lęborskim

24 marca 2016r. | Drukuj

Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” zaprasza do udziału w wydarzeniach Światowych Dni Autyzmu w Powiecie Lęborskim. Finał tegorocznego wydarzenia odbędzie się 2 kwietnia w dzień Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie.

fot. Niebieski Skarb

fot. Niebieski Skarb

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim to wiele różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częściej występującymi, szczególnie u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W czwartek 31 marca w kinie „Fregata” bezpłatnie wyświetlony zostanie film fabularny produkcji australijskiej „Czarny balonik” opowiadający o trudnych relacjach rodzinnych braci z których jeden ma autyzm.

Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” to spotkanie specjalistów i praktyków na co dzień pracujących z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ma ona charakter otwarty, udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga zapisów. Konferencja rozpoczyna się w piątek 1 kwietnia 2016r. o godz. 13 w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1. Warto pojawić się tam wcześniej. Przed i w trakcie Konferencji prowadzony będzie kiermasz wydawnictw specjalistycznych Wydawnictwa HARMONIA. Swoją ofertę publikacji z zakresu autyzmu przedstawi też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka ze Słupska i jej filia w Lęborku.

– Program konferencji mamy napięty, a do Lęborka udało nam się zaprosić osoby z praktyką i umiejętnością przekazywania wiedzy i zawodowych doświadczeń – mówi Agnieszka Pujsza-Pomorska, prezes „Niebieskiego Skarbu”. – Wśród prelegentów oprócz gości z zewnątrz będą też osoby działające w naszym powiecie. To dla nas ważne by pokazywać możliwości z jakich można skorzystać tu, na miejscu.

Finałem obchodów będzie Marsz dla Autyzmu 2 kwietnia. Niebieski korowód wyruszy o godz. 17 spod Banku PKO BP przy ul. Staromiejskiej przy przejść na Plac Pokoju. Tam po części oficjalnej i artystycznej rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla przedszkoli i szkół podstawowych „Tacy sami… Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. Na konkurs wpłynęło 300 prac z 31 przedszkoli i szkół z powiatu lęborskiego oraz gminy Linia i Łęczyce. Jury nagrodziło i wyróżniło 25 prac.

– Naszą ideą było to, by zaproszenie do udziału w konkursie było stało się pretekstem do przekazania najmłodszym w przystępny sposób informacji o autyzmie. Służyć temu mogły materiały jakie zamieściliśmy na naszej stronie internetowej dostosowane do wieku odbiorców – wyjaśnia Wioletta Tubacka, jedna z koordynatorek plastycznego konkursu.

Z kolei Emilia Wolska, wiceprezes „Niebieskiego Skarbu” przypomina, że działania Stowarzyszenia mają aktywizować i zachęcać inne podmioty do samodzielnych działań w tym zakresie. – Mamy pozytywne sygnały z placówek oświatowych, także tych spoza naszego powiatu. Uczniowie przygotowują gazetki szkolne, plakaty, a 2 kwietnia noszą niebieskie wstążeczki – symbol solidarności z osobami autystycznymi czy zakładają niebieskie rzeczy. Chcemy uwrażliwić społeczeństwo na problem autyzmu, bo takich osób jest coraz więcej. Większość to dzieci i młodzież. Uczęszczają one do szkół masowych i zmagają się z wieloma problemami. Nasze działania mają przybliżyć problem autyzmu i to się udaje.   

Ostatnim wydarzeniem Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim będzie Msza św. w Sanktuarium św. Jakuba Ap. (g. 18) w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu.

Program Światowego Dnia Autyzmu w Powiecie Lęborskim:

31 marca 2016  (czwartek)

  • g. 18  „Czarny Balonik” film fabularny prod. Austr., bezpłatny seans w kinie „Fregata” w Lęborku

1 kwietnia 2016 (piątek)

  • g. 13 Konferencja „Wspomaganie, terapia i edukacja osób z autyzmem” (sala audiowizualna Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku)

2 kwietnia 2016 (sobota)

  • g. 17  Marsz z okazji Światowego Dnia Autyzmu  (spotykamy się na ul. Staromiejskiej przy banku PKO BP)
  • g. 17.30  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tacy sami…  Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” (Plac Pokoju)
  • g. 18  Msza Św. w intencji osób i rodzin dotkniętych problemem autyzmu (Sanktuarium św. Jakuba)

Patronat: Starosta Lęborski, Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy i współorganizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Osobom ze Spektrum autyzmu „Niebieski Skarb”, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Muzeum w Lęborku
Zespół Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku, Wydawnictwo HARMONIA, Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dofinansowano ze środków Powiatu Lęborskiego


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz