W siedzibie wejherowskiego Muzeum zagościli niezwykli, bajkowi goście – Kubuś Puchatek i Balbina w ramach promocji najnowszych kaszubskich książek dla dzieci „Miedwiédz Pùfôtk” (Winnie the Pooh – Kubuś Puchatek) Alana A. Milne’a oraz „Balbina z IV B” Danuty Stanulewicz. Obie pozycje książkowe zostały przełożone na j. kaszubski przez Bożenę Ugowską, a wydane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

kubus-puchate-po-kaszubsku

Kaszubska wersja „Kubusia Puchatka” – jednej z najpopularniejszych książek dla dzieci czekała na wydanie ponad 20 lat. Pierwsze wersje drukowane „Miedzwiôdk Pùfôtk” ukazywały się cyklicznie w latach 90. w Kurierze Bytowskim. Dalsza realizacja projektu okazała się jednak niemożliwa, ze względu na zmianę praw autorskich, które w 2001 r. w całości przejął Disney. Dla autorki była to przeszkoda nie do przeskoczenia, pomogli jej działacze ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Oprócz wartości moralnych, które niesie książka, autorka ma nadzieję, że w przyszłości okaże się ona również doskonałym narzędziem do nauki języka kaszubskiego od najmłodszych lat.

Balbinka natomiast to postać, którą na kartach minipowieści powołała do życia Danuta Stanulewicz – wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka ma już na koncie wydaną publikację z opowiadaniami dla dzieci w języku angielskim. Książka o Balbinie to napisana pięknym, prostym językiem opowieść, w której nie brak elementów sensacyjnych, romantycznych oraz wartkiej akcji.

Rozmowę z bohaterkami wieczoru – Danutą Stanulewicz i Bożeną Ugowską poprowadziła Grażyna Wirkus koordynatorka wydarzenia z ramienia Muzeum.

Tego wieczoru wystąpił także Teatr Zymk pod przewodnictwem Adama Hebla.

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich uczestników promocji było wcielenie się Tomasza Fopke dyrektora placówki w postać jednego z bohaterów książki o Kubusiu Puchatku – tygryska.

Opracowanie graficzne wydarzenia przygotował Artur Wyszecki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.