Korzystny raport NIK w sprawie lotniska Gdynia-Kosakowo

22 stycznia 2016r. | Drukuj

14 stycznia 2016 roku, Najwyższa Izba Kontroli zamieściła na swoich stronach raport pokontrolny dotyczący budowy lotniska.

fot. airport.gdynia.pl

fot. airport.gdynia.pl

Miasto znało ten dokument od dawna, gdyż procedura przewiduje, że kontrolowany może wnieść do wystąpienia pokontrolnego zastrzeżenia, jeśli nie zgadza się z jego wnioskami. Z tego powodu jeszcze przed upublicznieniem, jesienią ubiegłego roku, dokument był szczegółowo analizowany przez władze Miasta. NIK stosuje sztywną skalę ocen, obejmującą oceny pozytywne i negatywne. Ten raport jest pozytywny. Dla Miasta najbardziej wartościowe są te jego części, które jasno wskazują, że lotnisko od początku było budowane w szerokim porozumieniu z władzami krajowymi i samorządowymi regionu, a nie jako samodzielna inicjatywa. Potwierdza to wersję wydarzeń od początku przedstawianą przez Gdynię.

Ponadto, raport wprost przesądza, że lotnisko wpisywało się w regionalne i krajowe cele strategiczne. W ocenie czytamy „Rozbudowa lotniska wpisywała się w strategiczne cele na poziomie krajowym i regionalnym. (…). Przeprowadzono analizy, które uzasadniały realizacje przedsięwzięcia oraz opracowano plan rozwoju lotniska”.

Władze Gdyni są zdania, że dokument ten ułatwi wykazanie przed Sądem Unii Europejskiej zasadności inwestycji oraz wykaże, że tezy Komisji Europejskiej o braku uzasadnienia są nietrafne i nieprawdziwe. Proces przed Sądem UE, z udziałem Rzeczpospolitej Polskiej po stronie Gdyni, nadal trwa. W ostatnim czasie, Sąd kierując się tzw. zasadą zawinienia, postanowił zasądzić na rzecz Gdyni od Komisji Europejskiej koszty procesu, jakie miasto dotąd poniosło, wskazując, że powstały one wskutek działań Komisji, w tym przede wszystkim zmiany własnej decyzji po ponad roku od wydania pierwotnej.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze