Małe Trójmiasto Kaszubskie śpiewa kolędy i pastorałki

20 stycznia 2016r. | Drukuj

Już w czwartek 21 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej poznamy  zwycięzców I Chóralnego Konkursu Kolędniczego „Małe Trójmiasto Kaszubskie śpiewa kolędy i pastorałki”. Początek wydarzenia o godz. 18:00.

fot. wejherowo.pl

fot. wejherowo.pl

Organizatorami konkursu są Miasto Wejherowo i Stowarzyszenie Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”. Konkurs ukierunkowany jest na popularyzację i rozwój chóralistyki oraz wspieranie amatorskiej działalności wokalnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod koniec zeszłego roku Stowarzyszenie ogłosiło konkurs skierowany do chórów i zespołów dziecięcych oraz dorosłych z terenu swoich gmin. Na ogłoszenie odpowiedziało 17 chórów – 8 chórów dziecięcych oraz 9 dorosłych. Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. W pierwszym każde z miast wyłoniło po dwa chóry reprezentujące je podczas koncertu finałowego. 21 stycznia w Filharmonii Kaszubskiej zwycięzcy eliminacji lokalnych będą rywalizować ze sobą śpiewając kolędy, pastorałki oraz utwory o tematyce bożonarodzeniowej.

– Chóralistyka w Wejherowie i na Kaszubach rozwija się bardzo szeroko i ma blisko stuletnie  tradycje, czego przykładem jest Chór Męski „Harmonia”, który niedawno obchodził swoje 95-lecie  – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta Wejherowa. – Konkurs daje okazję chórom na zaprezentowanie swojej działalności lokalnej społeczności.

Na koncercie finałowym spotkają się chóry dorosłe – „Lira” z Rumi, „Cantabile” z Redy i „Art`en` Voices” z Wejherowa. W kategorii chórów dziecięcych do 16 lat ścierać się będą „Lira” z Rumi, „Consonans” z Redy i „Awokado” z Wejherowa.

– Bardzo zależy nam na promocji naszych artystów. Wiele osób nawet nie wie o tym, że podbijają oni deski Oper, Filharmonii czy Teatrów i zdobywają wiele laurów. W konkursie MTK dajemy szansę również naszej młodzieży, która jest bardzo uzdolniona – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Stowarzyszenie Gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie powstało w 2001 r. i zrzesza samorządy Redy, Rumi i Wejherowa. W ciągu blisko 15-letniej  historii Stowarzyszenie swoimi działaniami starało się wspierać ideę samorządu terytorialnego, opracowywać i rozwijać strategie działań na rzecz integracji i rozwoju gmin członkowskich oraz współdziałać i popierać inicjatywy społeczno-gospodarcze służące mieszkańcom.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze