Dar Młodzieży jeszcze młodszy po remoncie

19 stycznia 2016r. | Drukuj

Dwa i pół miesiąca trwały prace remontowo-modernizacyjne na „Darze Młodzieży” w Gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta”. Po 33 latach eksploatacji żaglowiec poddano gruntownej przebudowie.

[youtube_sc url=https://www.youtube.com/watch?v=4Xj0ogDZvuQ]

Od początku istnienia przez Dar Młodzieży przewinęło się blisko 20 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy, entuzjastów pływania na dużym żaglowcu.

– Dar Młodzieży był budowany w konwencji statku handlowego, ale od początku wiedzieliśmy, że chcemy go dłużej eksploatować. Dlatego po ponad 30 latach postanowiliśmy odświeżyć wnętrza, wymienić wysłużony sprzęt, zrekonstruować drewniane elementy, wyremontować mostki i zmienić olinowanie – tłumaczy kapitan Henryk Śniegocki. Zdemontowano wysłużone koje, elementy wyposażenia kubryków i wewnętrzne instalacje. W nowym projekcie wnętrz, uwzględniono bardziej przyjazne studentom warunki odbywania praktyk. Modernizacji został poddany m.in. sam układ kubryków – w miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zaprojektowano dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniono rozmieszczenie środków ratunkowych.

Koszt prac modernizacyjnych wyniósł 2 mln 900 tys złotych – pokrytych z dotacji celowej przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a także ze środków własnych Akademii Morskiej.

Bezpośrednio po przebudowie wnętrz, Dar Młodzieży przeszedł, wymagany przepisami remont klasowy (odnowienie klasy 5-letniej), połączony z dokowaniem. Sprawdzono stan kadłuba, przeprowadzono konserwację i malowanie, dokonano przeglądu i regulacji mechanizmów statkowych.

Dzięki remontowi, Klub Duszpasterstwa Ludzi Morza Stella Maris, otrzymał do swojego wystroju dwa bulaje.

– Dobrze służyły przez 33 lata, opłynęły świat dookoła, zawitały na wszystkie kontynenty odwiedziły kilkaset portów, pokonały 545 tysięcy mil morskich, wzięły udział w 202 podróżach. – wymienia Aleksander Gosk z Akademii Morskiej. Przez te bulaje podziwiało świat tysiące studentów. Niech będą takim spojrzeniem na ludzi morza, którzy przemieszczają się każdego dnia w najdalsze zakątki świata i pokazują, że morze jest dla nas ogromnym, cennym darem i służy nie tylko naszej ojczyźnie – mówił w podziękowaniu ksiądz Edward Pracz.

Pierwsi studenci II roku Wydziału Mechanicznego zamustrują już 27 stycznia. Po uzbrojeniu żaglowca rozpoczną pływanie po Bałtyku, a pod koniec lutego wyjdą z Gdyni kierując się na Morze Śródziemne. W hiszpańskiej Barcelonie i francuskim Sete Dar Młodzieży weźmie udział w zlocie żaglowców Escale a Sete organizowanym z okazji 350 rocznicy portu Sete. W Sete studentów AMG zmienią studenci Hogere Zeevart School z Antwerpii. Popłyną na Atlantyk z zawinięciem do Horty na Azorach. Praktykę skończą w Antwerpii, gdzie zmienią ich z kolei uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia i Gdańska.

W sumie w sezonie 2016 Dar Młodzieży podczas 9 podróży odwiedzi 13 portów zagranicznych i 3 krajowe. Praktyki morskie przejdzie 1157 studentów, uczniów i żeglarzy w tym: 552 – studenci Akademii Morskiej w Gdyni; 130 – studenci Akademii Morskiej ze Szczecina; 140 – studenci Hogere Zeewaart School z Antwerpii; 205 – uczniowie średnich szkół morskich; 130 żeglarze.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze