fot. nadesłane

O prasie na Kaszubach mówiono na ogólnopolskiej konferencji naukowej „Z dziejów książki i prasy”, która odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zorganizowała ją Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii UKW.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Wśród trzydziestu referatów wygłoszonych przez naukowców z całego kraju znalazły się także silne akcenty kaszubskie dotyczącej prasy w naszym regionie. Ujęto je w referacie zatytułowanym „Obecność języka kaszubskiego w prasie regionalnej po 1989 roku na przykładzie wybranych pism Pomorza”, a wygłoszonym przez Eugeniusza Pryczkowskiego. Najwięcej uwagi poświęcono w nim „Pomeranii”, która od ponad pół wieku kształtuje świadomość regionalną i etniczną mieszkańców Pomorza. Wskazano też na interesujące zjawiska dotyczące prasie na poziomie gminnym. Po 1990 nastąpiła eksplozja pism o zasięgu gminnym, takich jak: Stãżëckô Briza” w Stężycy, „Lëpùskô Skra” w Lipuszu, „Wërwas” w Kartuzach, „Vzénijk” w gminie Linia, „Tatkòwizna” w Luzinie, „Nadmorskie widnokręgi” we Władysławowie, „Jastarnickô Klëka” w Jastarni, „Wójtowô Klëka” w Somoninie. Dziś mało kto o nich pamięta. Już po tytułach łatwo zauważyć ówczesne podkreślanie tożsamości kaszubskiej. Do dziś przetrwały tylko „Wiadomości Sierakowickie”,.”Lesôk” w gminie Szemud i „Nasza Gmina” w gminie Wejherowo. Wszystkie są świetnymi przykładami udziału w kształtowaniu podmiotowości samorządu i aktywności gminnych grup społecznych. Całość – w której także niemało poświęcono tytułom o zasięgu powiatowym i regionalnym – zostanie opublikowana w materiałach pokonferencyjnych.

Były jeszcze inne akcenty kaszubskie. Jeden z referatów dotyczący prasy wydawanej przez III zakon franciszkański wygłosił mieszkaniec Sierakowic, dr Mirosław Kuczkowski. Ponadto w kuluarowych rozmowach kwestie związane z regionalizmem kaszubskim były często i chętnie poruszane. (jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.