Czy warto umierać za Gdańsk? – Prezentacja Polskich Dokumentów Dyplomatycznych 1933

14 grudnia 2015r. | Drukuj

W 95. rocznicę utworzenia Wolnego Miasta Gdańska, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Centralna Biblioteka Wojskowa zorganizowały debatę Czy warto umierać za Gdańsk? Spotkaniu towarzyszyła prezentacja tomu z serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne za rok 1933.

fot. archiwum

fot. archiwum

Podczas spotkania wyemitowano archiwalny materiał filmowy Polskiej Agencji Telegraficznej, pt. „Polska w Gdańsku”. W gmachu Centralnej Biblioeteki Wojskowej można było również obejrzeć wystawę poświęconą służbie dyplomatycznej i konsularnej II RP przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Opracowanie Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1933 jest już 22. tomem opublikowanym w serii PDD. Zawiera 384 archiwalne dokumenty, które ilustrują działania polskiej dyplomacji w 1933 roku. W niniejszym tomie najwięcej uwagi poświecono stosunkom polsko-niemieckim, które uległy znaczącej zmianie po objęciu władzy w Niemczech przez kanclerza Adolfa Hitlera. Niebagatelny wpływ na ich kształt wywierała również sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku, będąca także elementem działań międzynarodowych, związanych m.in. ze zmianą na stanowisku wysokiego komisarza Ligi Narodów w Gdańsku.

Wiele miejsca poświęcono również działaniom polskiej dyplomacji wobec inicjatywy tzw. paktu czterech, a także udokumentowano działania Warszawy, które zaowocowały podpisaniem konwencji o definicji agresora. Znaczna część publikowanych archiwaliów dotyczy także działań polskiej dyplomacji na forum Ligi Narodów, podejmowanych wobec fiaska Międzynarodowej Konferencji Rozbrojeniowej i wycofania się Niemiec z prac Ligi. Zdecydowana większość opublikowanych w tomie dokumentów to materiały tajne, dotychczas niepublikowane, pochodzące z archiwów polskich, jak i zagranicznych.

PANELIŚCI:

prof. dr hab. Wojciech Skóra
Redaktor tomu „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1933”, Zakład Historii XIX i XX wieku, Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku

prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej
Redaktor naczelny serii „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne”, Zakład Historii XX wieku, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

dr Magdalena Hułas
Zakład Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk

MODERACJA:

Piotr Długołęcki
Historyk, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze