Łeba wylała. Trwa akcja przeciwpowodziowa

08 lutego 2011r. | Drukuj

W Lęborku rzeka Łeba osiągnęła stan alarmowy, a po południu przerwała wały w Mostach  i Nowej Wsi Lęborskiej. W akcji ratunkowej brało udział 300 strażaków i ochotnicy.

Rzeka Łeba przerwała wały w okolicach wsi Mosty. Woda wlewa się na pola i podwórka. Zalanych jest dużo piwnic i nisko położonych pomieszczeń.  Do wielu domów nie można dojść suchą nogą. W akcji ratunkowej we wtorek po południu wzięło udział aż 300 strażaków, którzy układali worki z piaskiem. Sporą część wody udało się skierować na poldery wokół Lęborka, ale akcja trwała osiem godzin, zanim udało się opanować żywioł.

Fot. S. Łukaszuk: Rzeka Łeba wylała w Mostach

Równie dramatyczna sytuacja była w Nowej Wsi Lęborskiej. Tam akcją ratunkową kierował wójt Ryszard Wittke.  Po kilku godzinach udało się zabezpieczyć większość podtopionych domostw. Na miejscu byli także burmistrz Lęborka Witold Namyślak i starosta Wiktor Tyburski, którzy do późna wieczorem pomagali w akcji wzdłuż rzeki Łeby.  -Teraz fala  powodziowa zmierza w kierunku miasta Łeby, gdzie już zalane są wszystkie łąki wokół centrum – mówi senator Kazimierz Kleina, mieszkaniec Łeby. – To powinno dać do myślenia wszystkim, którzy chcieliby zabudować te tereny zalewowe – dodaje.

Fot. Kamil / Łeba w okolicy Parku Chrobrego w Lęborku.

Fot. Sławomir Łukaszuk: Zalane Mosty k. Lęborka.

Fot. Sławomir Łukaszuk: Zalane Mosty k. Lęborka.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
 1. ona pisze:

  Tak wygląda nasz gospodarka melioracyjna w Polsce od II wojny światowej nic się w tej kwestii nie robii. Samorzady nie maja pieniędzy na udraznianie rowów melioracyjnych i uregulowanie rzek- to skandal,żę co roku mamy ten sam problem z rozstopami i podtopieniami a nikt nie nic nie robi w tej kwestii. KIEDY SIĘ OBUDZI NASZ RZĄD?! Jak bedzie za późno?

 2. :) pisze:

  to tylko namiastka tego co można tam zobaczyć.

 3. Michal pisze:

  Ona—właśnie że po II Wojnie Światowej robiło się bardzo dużo. 100 osób pracowało nad drożnością rowów melioracyjnych na terenie Lęborka. Nasza „Wolna Demokrotyczna” tak to wszystko zapuściła.

 4. Michal pisze:

  Ona—właśnie że po II Wojnie Światowej robiło się bardzo dużo. 100 osób pracowało nad drożnością rowów melioracyjnych na terenie Lęborka. Nasza „Wolna Demokrotyczna” tak to wszystko zapuściła.

Dodaj komentarz