Łeba wylała. Trwa akcja przeciwpowodziowa

08 lutego 2011r. | Drukuj

W Lęborku rzeka Łeba osiągnęła stan alarmowy, a po południu przerwała wały w Mostach  i Nowej Wsi Lęborskiej. W akcji ratunkowej brało udział 300 strażaków i ochotnicy.

Rzeka Łeba przerwała wały w okolicach wsi Mosty. Woda wlewa się na pola i podwórka. Zalanych jest dużo piwnic i nisko położonych pomieszczeń.  Do wielu domów nie można dojść suchą nogą. W akcji ratunkowej we wtorek po południu wzięło udział aż 300 strażaków, którzy układali worki z piaskiem. Sporą część wody udało się skierować na poldery wokół Lęborka, ale akcja trwała osiem godzin, zanim udało się opanować żywioł.

Fot. S. Łukaszuk: Rzeka Łeba wylała w Mostach

Równie dramatyczna sytuacja była w Nowej Wsi Lęborskiej. Tam akcją ratunkową kierował wójt Ryszard Wittke.  Po kilku godzinach udało się zabezpieczyć większość podtopionych domostw. Na miejscu byli także burmistrz Lęborka Witold Namyślak i starosta Wiktor Tyburski, którzy do późna wieczorem pomagali w akcji wzdłuż rzeki Łeby.  -Teraz fala  powodziowa zmierza w kierunku miasta Łeby, gdzie już zalane są wszystkie łąki wokół centrum – mówi senator Kazimierz Kleina, mieszkaniec Łeby. – To powinno dać do myślenia wszystkim, którzy chcieliby zabudować te tereny zalewowe – dodaje.

Fot. Kamil / Łeba w okolicy Parku Chrobrego w Lęborku.

Fot. Sławomir Łukaszuk: Zalane Mosty k. Lęborka.

Fot. Sławomir Łukaszuk: Zalane Mosty k. Lęborka.


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
 1. ona pisze:

  Tak wygląda nasz gospodarka melioracyjna w Polsce od II wojny światowej nic się w tej kwestii nie robii. Samorzady nie maja pieniędzy na udraznianie rowów melioracyjnych i uregulowanie rzek- to skandal,żę co roku mamy ten sam problem z rozstopami i podtopieniami a nikt nie nic nie robi w tej kwestii. KIEDY SIĘ OBUDZI NASZ RZĄD?! Jak bedzie za późno?

 2. :) pisze:

  to tylko namiastka tego co można tam zobaczyć.

 3. Michal pisze:

  Ona—właśnie że po II Wojnie Światowej robiło się bardzo dużo. 100 osób pracowało nad drożnością rowów melioracyjnych na terenie Lęborka. Nasza „Wolna Demokrotyczna” tak to wszystko zapuściła.

 4. Michal pisze:

  Ona—właśnie że po II Wojnie Światowej robiło się bardzo dużo. 100 osób pracowało nad drożnością rowów melioracyjnych na terenie Lęborka. Nasza „Wolna Demokrotyczna” tak to wszystko zapuściła.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze