Żurawie lecą, ale nie odlatują

09 października 2010r. | Drukuj

W tym roku zima w Europie może przyjść wyjątkowo wcześnie – tak przewidują Amerykanie z Agencji Badania Oceanu i Atmosfery, którzy opracowują prognozy sezonowe dla wybranych regionów świata. Na Pomorzu śnieg spadnie  już w połowie października, a  zima ma być co najmniej tak samo mroźna i śnieżna jak ubiegłoroczna. Póki co, nie widać tego w naturze: żurawie jeszcze nie odleciały, a modrzewie nie tracą igieł…

– Wcale mnie nie zdziwi, jeśli w październiku spadnie pierwszy śnieg – przyznaje Wojciech Krasowski z biura prognoz Aura. – Przypominam, że w zeszłym roku stało się to na początku listopada. Październikowy śnieg to nic nadzwyczajnego – dodają meteorolodzy z Gdańska. W październiku nie będzie zbyt wielu ciepłych dni, a dodatkowo będzie mokro i wietrznie. Jeśli spełnią się przypuszczenia meteorologów pierwszy śnieg będzie poprzedzony opadami marznącego deszczu. Opinie te potwierdzają najstarsi Kaszubi, którzy swoje prognozy opierają na obserwacji roślin i zachowania zwierząt. W związku z tym, że modrzew nie gubi igieł lub traci ich niewiele, nie mamy co się obawiać zimy. Potwierdza to zachowanie ptaków – żurawie jeszcze nie odleciały, choć już od tygodni gromadzą się w wielkie stada.


Olbrzymie stada tych pięknych ptaków obserwowaliśmy w ostatnich dniach we wsi Połczyno koło Pucka oraz w Karkulicach koło Łeby.

Żurawie od sierpnia do listopada zbierają się w tysięczne stada na miejscach wypoczynku, które gwarantują dostatnią ilość pokarmu i miejsce do spania. W Europie Środkowej te wielkie ptaki (rozpiętość skrzydeł 140 cm) gromadzą się w głębi lądu. Skandynawskie i środkowoeuropejskie żurawie odlatują do Hiszpanii (Andaluzja) i Portugalii w październiku i listopadzie. Coraz więcej osobników zimuje coraz bardziej na północ, np. w północnowschodniej Francji, a nawet Niemczech, gdzie mają również lęgowiska. Takie skracanie wędrówek oszczędza energię i zapewnia szybsze zdobycie lepszego terytorium na lęgowiskach. Na przelot na południe Europy ptaki te potrzebują zaledwie 2 tygodnie. Na Kaszuby żurawie wracają już w lutym.


Opublikowano w: PuckWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz