Będą warzyć kaszubskie piwo

01 lutego 2011r. | Drukuj

W maju wypijemy prawdziwe kaszubskie piwo. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku powstaje mały tradycyjny browar, który ma nawiązać do bogatych tradycji piwowarskich na Kaszubach.

fot. Browar-muzeum w Żywcu

Pomysłodawcą browaru  i inwestorem jest Daniel Czapiewski, założyciel Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. – Kiedyś takich browarów było wiele,  niemal w każdej kaszubskiej wsi warzono piwo, dlatego zdecydowaliśmy, że reaktywujemy mały browar – mówi Daniel Czapiewski. – Pomogą nam fachowcy z Polski i Czech, mamy już receptury i zamówiony sprzęt – dodaje.  

Urządzenia browarnicze przyjechały z Niemiec i Austrii i właśnie trwa ich montaż. Mały browar otwarty zostanie w połowie maja. Wtedy też odbędzie się pierwsza degustacja. Cały proces powstawania  piwa w Szymbarku będą na żywo obserwować turyści. Sztandarowym produktem ma być  Kartuski Mnich , piwo powstające według tradycyjnej receptury trunków warzonych w Zakonie Kartuzów. Złocisty trunek będzie sprzedawany  także w pamiątkowych butelkach. Na Kaszubach próbowano już reaktywować piwowarskie tradycje, jednak bez powodzenia. W Bytowie funkcjonował już mały browar, który produkował piwo Goch, jednak po kilku sezonach przestał istnieć.


Opublikowano w: BytówKartuzyPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
 1. qwe pisze:

  Proszę o włączenie możliwości komentowania pod tekstem „Kaszubscy artyści krytykują Radio Gdańsk”.

 2. Agnieszka pisze:

  życzę powodzenia przy produkcji Regionalnego Kaszubskiego piwa i wytrwałości pomysłodawcy Panu Danielowi Czapiewskiemu Pozdrawiam Agnieszka teraz z Wejherowa

 3. żurek pisze:

  I piwa już nie ma!!!

 4. Anna pisze:

  Bylam piwo pilam i polecam

Dodaj komentarz