Święto patrona Kartuz

06 października 2010r. | Drukuj

6 października jest świętem patrona Kartuz świętego Brunona. Według podań  był on pierwszym Kartuzem. Nazywany był Brunem z Kolonii lub Brunonem Kartuzem. Był założycielem słynnego zakonu, który od 1084 r. do dziś ma swą główną siedzibę w La Grande Chartreuse w Voiron pod Grenoble we Francji.

W 2001 roku – w 900 rocznicę śmierci św. Brunona władze  Kartuz wystąpiły do władz kościelnych w Pelplinie z prośbą o ustanowienie św. Brunona patronem miasta. Od 4 czerwca 2002 roku, św. Brunon jest patronem Kartuz, zaś 6 października jest dniem jego święta.

Z tej okazji władze miasta i ks. Piotr Krupiński, proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,  zaprosili mieszkańców na uroczystą mszę świętą do kartuskiej Kolegiaty. Mszę odprawił J.E. Biskup Pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Kartuzi w refektarzu (obraz Francisca de Zurbarána, ok. 1655).

A zaczęło się tak:   jest rok 1084. Siedmiu wędrowców przemierza dzikie i niedostępne okolice masywu Chartreuse w poszukiwaniu miejsca odosobnienia, gdzie w samotności mogliby oddać się kontemplacji i modlitwie. Ci wędrowcy to św. Brunon z Kolonii wraz z sześcioma braćmi, kierowani przez biskupa Grenoble św. Hugona. Drogę wskazuje im siedem gwiazd na niebie. Wreszcie odnajdują wysoko w samym sercu gór, w zamkniętej ścianami skalnymi dolinie, odpowiednie miejsce – tak odludne, że zwane „pustynią”. Postanawiają zbudować tu pierwsze drewniane domki – pustelnie, aby w zupełnej ciszy poświęcić całe swoje życie Bogu. Tym samym dają oni początek przyszłemu klasztorowi la Grande Chartreuse (Wielka Kartuzja), który staje się macierzystym klasztorem nowego zakonu.

W 1381 r. zakon zasiedlił się m.in. w Kartuzach, gdzie zbudował słynny klasztor.


Opublikowano w: KartuzyWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz