Festiwal gęsiny w Swołowie

06 listopada 2015r. | Drukuj

Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina – to hasło tradycyjnie przyświeca festiwalowi, który odbędzie się w dniach 7-8 oraz 11 listopada 2015 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i gmina Słupsk zapraszają na degustację potraw i przetworów z gęsiny, które serwować będzie ponad 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. W programie także targ produktów wiejskich, wspólne gotowanie z uczestnikami programu Masterchef darcie pierza, kiermasz rękodzieła oraz występy zespołów muzycznych i zabawy dla dzieci.

fot. archiwum

fot. archiwum

Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, czernina oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować podczas tej wyjątkowej imprezy.

– Będzie ponad 20 stoisk z jedzeniem. Z potrawami z gęsiny przyjadą restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich. Na straganach będzie można kupić gęś mrożoną, przetwory z gęsiny i inne produkty wiejskie. Biesiada odbędzie się na świeżym powietrzu, ale pod namiotami. Chcemy, aby przez trzy dni w Swołowie panowała atmosfera podobna do tej, którą można przeżywać podczas Oktoberfest w Bawarii – zapewnia Dawid Gonciarz, etnolog z muzeum w Swołowie.

Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso, ale nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami ma ona lepszy skład tłuszczów – więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Jest zaleca osobom z problemami serca i krążenia, a jej skład redukuje poziom cholesterolu. Obecność witamin m. in A, E, B oraz takich minerałów jak cynk i żelazo, a także mikroelementów jak fosfor i potas podnosi wartość odżywczą gęsiny, szczególnie w kontekście wydolności organizmu.

Wśród 173. produktów z Listy Produktów Tradycyjnych można znaleźć wyroby z gęsi:

gęś pieczona pomorska 

okrasa z gęsiny/òbòna

smalec z gęsi pomorskiej


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze