Zmarł Stefan Fikus

06 października 2010r. | Drukuj

Zmarł Stefan Fikus, znany lęborski twórca, działacz kaszubski, pisarz, poeta i rysownik. Miał 90 lat.

Stefan Fikus (pseudonim literacki Stach z Lãbórga) urodził się 9 lutego 1920 roku w Luzinie w rodzinie kaszubskiej. Pierwsze jego utwory literackie to dzienniki, wiersze i utwory sceniczne, które powstały w czasie pobytu w majątku Schlepkow, gdzie pracował na robotach przymusowych aż do zakończenia wojny. Po 1945 r. był korespondentem licznych gazet i czasopism m.in.: „Sygnałów” (1947 – 1981), „Słowa Powszechnego” (1947 – 85), „Zielonej Drogi”, „Zorzy”, „WTK”, „Gryfa”, „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, „Gwiazdy Morza” oraz od 1968 roku – „Pomeranii”.

Stefan Fikus

Był laureatem wielu konkursów literackich i współorganizatorem w 1984 roku Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego mającego promować lokalne talenty literackie. W 1971 roku mimo braku przyzwolenia ze strony ówczesnych władz politycznych i administracyjnych Lęborka na rejestrację koła Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego,  z grupą zaufanych osób założył w Lęborku filię tej organizacji.

Debiutem literackim Stefana Fikusa była przypowieść „Gôdka o rëbôkach” opublikowana w 1961 roku w czasopiśmie „Kaszëbë”. Jest autorem ponad 20 sztuk o tematyce ludowej, religijnej i historycznej, zwykle pisanych w języku kaszubskim. Napisał również ponad 200 wierszy.

W 1981  r. otrzymał Medal Stolema –  za szczególne osiągnięcia w pomnażaniu i popularyzowaniu dorobku Pomorza. Otrzymał także Wyróżnienie Honorowe Rady Miejskiej „Lęborski Lew” (2004). Stefan Fikus przez wiele lat konsekwentnie i z wielką pasją dokumentował losy swojej małej ojczyzny – zarówno w języku polskim, jak i kaszubskim.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 7 października, w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku o godz. 13.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz