Nasze żubry w Hiszpanii

20 września 2010r. | Drukuj

Po dziesięciu wiekach, w Hiszpanii znowu pojawiły się żubry. I to jakie! Siedem żubrów z Puszczy Białowieskiej dobrze aklimatyzuje się w lasach hiszpańskiej Kastylii i Leon.

Zaraz po wypuszczeniu z klatek zwierzęta zaczęły jeść trawę – poinformowały media hiszpańskie.  Dwa samce i pięć samic zostały przywiezione z Polski w ramach programu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Ma on na celu restytucję zagrożonego wymarciem żubra europejskiego.

fot. gk: W całej Europie żyje tylko 3 tys. żubrów

Zgodę na przekazanie żubrów Hiszpanii wydał rząd polski. W Hiszpanii są to pierwsze dzikie osobniki, które nie urodziły się w ogrodach zoologicznych. Organizatorzy programu mają nadzieję, że polskie żubry rozmnożą się w 20-hektarowym rezerwacie koło hiszpańskiej Palencji.

– To ośrodek reprodukcji tych zwierząt – wyjaśnił odpowiedzialny za projekt weterynarz Fernando Moran. IUCN wybrała Hiszpanię, gdyż tutaj, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, wciąż istnieją duże niezaludnione przestrzenie.

W całej Europie pozostało około 3 tysięcy żubrów żyjących na obszarach zamkniętych lub prawie na wolności. Te ostatnie są dożywiane w zimie, aby nie migrowały, a gdy stada stają się zbyt liczne, także poluje się na nie. Żubry zostały przedstawione na pierwszych rysunkach w dziejach ludzkości. W grotach i jaskiniach Hiszpanii i Francji znaleziono malowidła żubra pochodzące sprzed 20 tysięcy lat. Słynne są rysunki żubra na stropach i ścianach jaskini Altamira na północy półwyspu iberyjskiego.

W Hiszpanii żubry żyły na wolności do XI wieku. Obecnie żyje tu około 40 tych zwierząt – wszystkie pochodzą z hodowli. Podobne programy restytucji żubra prowadzi się w krajach Europy Wschodniej, a także w Szwecji i w Niemczech.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz