Uczniowie słupskiej szkoły wcielili się w rolę detektywów. Trwa festiwal literacki „Kryminał na Krętej”

05 listopada 2015r. | Drukuj

Wydawałoby się, że biblioteki są oazą spokoju. Miejscem, w którym uśpieni bibliotekarze cierpliwie pełnią misję promocji czytelnictwa wśród, rzekomo, nie czytającego społeczeństwa. Miejscem, w którym czas płynie powoli i nie może wydarzyć się nic nadzwyczajnego… Jeżeli tak myślisz, to znaczy, że dawno nie byłeś w bibliotece!

img_8054

fot. MBP w Słupsku

2 listopada 2015 roku Filia nr 3 stała się na kilka godzin miejscem zbrodni. Kim była ofiara? Kim jest podejrzany? Czy zostawił jakieś niezbite dowody? Czy każdy może zostać „kryminalistą”? Co się tak naprawdę wydarzyło w tej małej osiedlowej bibliotece?

Odpowiedź na te pytania poznali uczniowie klasy V c Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku, którzy wzięli udział w warsztatach literackich w ramach trwającego festiwalu literackiego „Kryminał na Krętej”. Warsztaty pt. „Literacka bestia nadchodzi” zostały przeprowadzone przez „kryminalistę bez wyroku” Krzysztofa Koziołka, dziennikarza, wydawcę, autora dziewięciu powieści kryminalnych, m.in. „Bóg nie weźmie w tym udziału”, „Miecz zdrady”, „Furia rodzi się w sławie”, „Premier musi zginąć”.

fot. MBP w Słupsku

fot. MBP w Słupsku

Żółta taśma policyjna, kredowy obrys ciała oraz ponumerowane dowody niczym z miejsca zbrodni wprowadziły kryminalny klimat i były niesamowitym tłem dla warsztatów literackich, w trakcie których uczestnicy wcielili się w rolę detektywów i przeprowadzili śledztwo w sprawie zaginionej książki. Następnie dzieci dowiedziały się jak wygląda praca pisarza, autor opowiedział o tym jak pisze i skąd czerpie tematy. Zdradził także kilka tajników swojego warsztatu twórczego m.in. sposób w jaki wybiera nazwiska bohaterów swoich powieści i niezwykłych skutkach wynikających ze zbieżności z nazwiskami prawdziwych osób. Podkreślał jak ważna jest umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną, nie tylko w pracy literata, ale również w życiu codziennym. Po części teoretycznej dzieci mogły wcielić się w rolę pisarzy, dzięki czemu powstały ciekawe zalążki powieści kryminalnych.

Uczestnicy zgodzili się z tym, że pisanie kryminałów rzeczywiście nie jest łatwym zajęciem, jednak bardzo interesującym i dającym wiele satysfakcji.


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze