fot. GK

„Zrzeszonëch naju nicht nie złómie” – pod takim hasłem 2 lipca 2016 roku we Wdzydzach świętować będziemy kolejny Zjazd, upamiętniający zjednoczenie Kaszub w granicach jednego województwa.

fot. GK
fot. GK

Decyzja o zorganizowaniu przyszłorocznego XVIII Zjazdu Kaszubów we Wdzydzach zapadła 3 października br. podczas obrad Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Wpływ na to miała nie tylko przypadająca na 2016 rok sto dziesiąta rocznica powstania znajdującego się tam muzeum na wolnym powietrzu, prezentującego dorobek kaszubskiej kultury materialnej. Wdzydze i Ziemia Kościerska stanowiły ważne miejsce spotkań i rozwoju kaszubskich intelektualistów związanych m.in. z ruchem młodokaszubskim. Jak pisał Aleksander Majkowski w Zorzach kaszubskich „tam nad jeziorem Wdzydze duch kaszubski się odrodził. Tam powstała idea towarzystwa etnologicznego w Kartuzach, zrzeszenie młodokaszubów, czasopismo „Gryf”. (…) Tak we Wdzydzach zabłysło zorze wskrzeszenia kaszubszczyzny.”

Młodokaszubi ogromne znaczenie przywiązywali do rodzimej kultury oraz odrębności językowej, które miały stanowić podstawę dla budzącego się w łączności z Polską ducha kaszubskiego. A było to na początku XX w. kiedy Kaszuby wchodząc w skład będącego u szczytu potęgi Cesarstwa Niemieckiego poddawane były silnej presji germanizacyjnej. Najbardziej trwałym owocem ówczesnych zainteresowań kaszubską kulturą ludową było stworzenie Muzeum Kaszubskiego we Wdzydzach (dziś Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego) z inicjatywy Teodory i Izydora Gulgowskich. Jego charakter nawiązywał do idei  skandynawskich muzeów na wolnym powietrzu. W tym celu od miejscowego gospodarza Michała Hinza zakupiono XVIII-wieczną chatę podcieniową. Wystrój i wyposażenie chaty nawiązywały do okresu jej powstania i miały oddawać obraz domowego życia kaszubskiego.  Wdzydzki skansen był pierwszym tego typu przedsięwzięciem na ziemiach polskich. Obecnie Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich zajmuje obszar 22 ha i na którym znajduje się 49 obiektów z Kaszub i Kociewia ukazujących bogactwo i różnorodność wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

XVIII Zjazd Kaszubów we Wdzydzach odbędzie się 2 lipca 2016 roku. Głównym organizatorem wydarzenia będzie Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przy współpracy m.in. z  gminą wiejską Kościerzyna. Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 roku, na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Było to spełnienie marzeń i postulatów kilku generacji społeczników budujących ruch kaszubsko-pomorski. Dla uczczenia tego ważnego i historycznego dla naszej społeczności wydarzenia I Zjazd Kaszubów zorganizowano w Chojnicach, gdyż to właśnie środowisko chojnickiego Zrzeszenia szczególnie wytrwale zabiegało o to, aby ziemię chojnicką odłączyć od województwa z siedzibą w Bydgoszczy i w imię zjednoczenia ziem kaszubskich przyłączyć do województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku. Symbolem zjazdu jest pociąg Transcassubia, który przywozi uczestników na zjazd pokonując po drodze spory fragment Kaszub.

Źródło: Kaszubi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.