Kurtuazyjna wizyta chińskiej marynarki wojennej

08 października 2015r. | Drukuj

Po raz pierwszy w historii do polskiego portu weszły okręty Marynarki Wojennej Chin. W środę 7 października 2015 r. w Gdyni zacumowały trzy jednostki: niszczyciel rakietowy „Jinan”, fregata rakietowa „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu”. W sobotę marynarze zapraszają na pokład.

fot. Dorota Nelke

fot. Dorota Nelke

Zgodnie z morskim ceremoniałem, zagraniczna grupa okrętów została powitana przez polską jednostkę na morzu i w jej asyście weszła do portu w Gdyni. Na powitanie 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej, na Zatoce Gdańskiej, wyszła polska korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Trzy chińskie jednostki, pod dowództwem kontradmirała Jianxun Wang, zacumowały przy Nabrzeżu Francuskim (przy kapitanacie Portu Gdynia).

Pobyt chińskich marynarzy w naszym mieście zapowiada się ciekawie. W piątek 9 października o godzinie 9.00 na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Kazimierza Górskiego 10) odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej i chińskimi marynarzami. Godzinę później delegacje polska i chińska złożą wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Również tego samego dnia, o godz. 12.00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, rozegrane zostaną polsko – chińskie zawody wioślarskie.

W sobotę 10 października pokłady chińskich okrętów zostaną udostępnione do zwiedzania. Niszczyciel rakietowy Jinan w godzinach 8.30-16.30, natomiast pozostałe jednostki: fregata rakietowa Yiyang oraz okręt zaopatrzeniowy Qiandaohu w godzinach 8.30-18.00. W niedzielę o godz. 10.00, okręty opuszczą port w Gdyni.

Wizyta okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej w Polsce to efekt 66 lat współpracy pomiędzy państwami. To właśnie dzień 7 października 1949 roku jest uważany za oficjalną datę nawiązania polsko – chińskich stosunków dyplomatycznych.

Pierwszą w historii wizytę swoich okrętów w polskim porcie chińskie władze zapowiedziały pod koniec lipca, podczas wizyty w Chinach wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Od trzech lat ministrowie obrony Chin i Polski, co roku składają wzajemne wizyty. To efekt zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku
Laureat tegorocznego „Fryderyka” zagra w Lęborku
Historia nad Słupią, czyli V Słupski Festiwal Historyczny
Wójt Potęgowa wiceprezesem ogólnopolskiego stowarzyszenia samorządowców
Kaszubska Gala Kulinarna-poznaj kaszubskie potrawy
Wolontariusze z żonkilami wyruszą po datki dla lęborskiego hospicjum
Pomorskie Pola Nadziei już w weekend

Najnowsze komentarze