35. rocznica Porozumień Sierpniowych. Ewa Kopacz: Solidarność to znaczy razem, a nie przeciwko sobie

31 sierpnia 2015r. | Drukuj

„Mamy jedną Polskę i jedną dumę z jej historii” – mówiła premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Szefowej rządu towarzyszyły legendy „Solidarności”: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Henryka Krzywonos i Jerzy Borowczak.

fot. KPRM

fot. KPRM

Te sierpniowe dni 35 lat temu rozpoczęły najdłuższe powstanie narodowe. Trwało ono do 1989 roku, kiedy równolegle idąca rewolucja polityczna zmieniła system bezpowrotnie – podkreślała w poniedziałek w Gdańsku premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu przypomniała, że ten obejmujący miliony społeczny zryw różnił się od poprzednich, bo nie polegał na walce zbrojnej, lecz na buncie wolnych obywateli, którzy stanęli w obronie wartości, idei i postaw. To powstanie narodowe od wcześniejszych różni się też tym, że zakończyło się zwycięstwem – powiedziała premier Ewa Kopacz o wydarzeniach Sierpnia 80.

Premier Ewa Kopacz zaznaczyła, że Europejskie Centrum Solidarności nie jest tradycyjnym muzeum upamiętniającym przeszłość. To miejsce inspiruje również do tego, by patrzeć w przyszłość – mówiła szefowa rządu.

Dodała przy tym, że wizyta w Centrum ma o tyle szczególny charakter, bo odbywa się w towarzystwie legend Solidarności – Henryki Krzywonos, marszałka Bogdana Borusewicza i Jerzego Borowczaka. Szefowa rządu zaapelowała o to, by słowo „solidarność” znalazło swoje znaczenie również w solidarnym świętowaniu. Mamy jedną Polskę i jedną dumę z jej historii – mówiła premier Ewa Kopacz.

Przed wizytą w Europejskim Centrum Solidarności szefowa rządu złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze